Dariusz Rutkowski

Dariusz Rutkowski - zastępca dyrektora departamentu informatyki w grupie Piotr i Paweł


Pamiętam, że ukończenie specjalności informatyka ekonomiczna (a obecnie informatyka w administracji i gospodarce) było dla mnie celem, który postawiłem sobie jeszcze w liceum i jeszcze zanim po raz pierwszy odwiedziłem gmach ówczesnej Akademii Ekonomicznej. Z perspektywy dnia dzisiejszego bardzo sobie cenię ten wybór i to wykształcenie. Wiedza i doświadczenie, które można zdobyć na uczelni, wciąż pozwalają zbudować dosyć unikalne atuty na rynku, co mam okazję obserwować obecnie np. prowadząc spotkania rekrutacyjne. Kombinacja wiedzy o funkcjonowaniu przedsiębiorstwa i tajników działania systemów IT – od programowania zaczynając i na wydobywaniu wiedzy kończąc – otwiera szeroki wachlarz możliwości na rynku pracy. W czasie studiów niejednokrotnie prowadziliśmy dyskusje, czy aby ten wachlarz nie jest zbyt szeroki. Teraz już wiem, że sprawdził się wyśmienicie, a dodatkowym jego rozwinięciem może być własna pasja w swoim ulubionym obszarze zainteresowań.

Pierwszą pracę rozpocząłem jako software engineer. Szybko przekonałem się jednak, że ta praca – aczkolwiek kreatywna – nie pozwalała mi rozwijać się na tyle wszechstronnie i dynamicznie, jak bym tego oczekiwał. Pół roku później miałem okazję rozpocząć pracę w firmie doradczej, gdzie pracowałem kilka lat na stanowisku konsultanta. Tutaj spektrum możliwości było znacznie szersze. Jako konsultant, kierownik projektu czy opiekun produktu mogłem dzielić się swoją wiedzą w obszarach business intelligence, zarządzania bezpieczeństwem informacji, zarządzania IT czy modelowania i optymalizacji procesów biznesowych. Aby skutecznie prowadzić projekty doradcze w tych dziedzinach niezbędne było m.in. ciągłe pogłębianie wiedzy, której gromadzenie rozpoczęło się oczywiście w trakcie studiów. Z perspektywy czasu z uśmiechem wspominam całodniowe sesje prezentacji esejów w ostatnich latach studiów, których wartość – nie tylko merytoryczna – okazała się być przydatnym doświadczeniem w życiu zawodowym.

Kolejny etap w pracy zawodowej rozpocząłem na stanowisku zastępcy dyrektora departamentu informatyki w grupie Piotr i Paweł. Pełnione obowiązki i powierzona odpowiedzialność w dynamicznie rozwijającej się organizacji stanowią spore wyzwanie i dają wiele satysfakcji. Mam bowiem okazję angażować się w wielu ciekawych i interdyscyplinarnych projektach i obserwować, jak ich rezultaty zmieniają i doskonalą organizację.

Jeśli mógłbym coś doradzić potencjalnym studentom i absolwentom naszej specjalności, to żeby podążali za swoimi pasjami i stawiali dla siebie wysoko poprzeczkę.