Microsoft Imagine (DreamSpark, MSDN AA)

Program Microsoft Imagine (dawniej DreamSpark, MSDN Academic Alliance) jest przeznaczony dla wydziałów wyższych uczelni, które prowadzą kursy związane z informatyką, zapewniając dostęp do najnowszych produktów firmy Microsoft do wykorzystania w celach edukacyjnych lub badawczych. W ramach DreamSpark, studenci i pracownicy Wydziału Informatyki i Gospodarki Elektronicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu mają bezpłatny dostęp między innymi do oprogramowania: Windows 7/8/10, Windows Server 2008/2012, Visual Studio, SQL Server, Access, InfoPath, OneNote, Project, Visio.

Sposób rejestracji studentów i pracowników WIGE jest opisany w dalszej części strony. Przed rejestracją proszę zapoznać się z poniższymi informacjami.

Rejestracja

Dostęp do Microsoft Imagine przyznawany wszystkim studentom oraz pracownikom naukowym na podstawie uczelnianego e-maila (pracownicy: imię [dot] nazwisko [at] ue [dot] poznan [dot] pl; studenci: NIU [at] student [dot] ue [dot] poznan [dot] pl ). Dane w serwisie aktualizowane są dwa razy w ciągu roku akademickiego. W przypadku braku dostępu należy skontaktować się z Centrum Informatyki – Dział ds. wsparcia użytkownika (helpdesk [at] ue [dot] poznan [dot] pl).

Należy przesłać dane wskazane poniżej:

  • imię i nazwisko,
  • rok studiów,
  • kierunek i specjalność,
  • numer albumu.

Mam już login i hasło, co dalej?

Dystrybucja oprogramowania odbywa się przez serwis e-academy, odpowiedni dla każdego wydziału. Pobieramy mały plik, który nazywa się „Download Manager” za pomocą tego pliku ściągamy dużo większy tzw. obraz płyty. Pobrany obraz płyty (plik .iso) pozwala na utworzenie dysku instalacyjnego z wykorzystaniem Eksploratora Windows lub jednego z programów do nagrywania płyt. Zawartość pliku obrazu można także rozpakować na dysku twardym lub na pendrive i przeprowadzić instalację oprogramowania bez tworzenia dysku instalacyjnego.

Szczegółowe informacje

Pakiet MS Office

Program DreamSpark niestety nie obejmuje całości pakietu Office. Nie ma między innymi programów Word, Excel i PowerPoint.

W sprawie licencji...

Licencja przewiduje, że z oprogramowania można korzystać również po ukończeniu studiów. Nie ma już jednak możliwości pobierania oraz instalacji nowych programów. Z oprogramowania można korzystać jedynie w celach edukacyjnych, niekomercyjnych.

W sprawie rejestracji

Odrzucane będą e-maile w HTML-u i z żądaniem potwierdzenia odczytu. Weryfikacja danych i założenie konta odbywa się w ciągu 14 dni roboczych od otrzymania zgłoszenia. Po założeniu konta system automatycznie wysyła e-mail z danymi do logowania (uwaga na filtry antyspamowe) na adres, z którego nadesłane zostało zgłoszenie. Po pierwszym zalogowaniu do portalu stanowczo zalecamy zmianę hasła.

Problemy

W przypadku, gdy po upływie 14 dni roboczych od wysłania zgłoszenia nie będzie odpowiedzi, może to oznaczać, że któryś z maili (albo studenta do nas, albo nasz do studenta) został odfiltrowany przez systemy antyspamowe. Należy spróbować logowania na swoje imię i nazwisko (pierwsze litery wielkie, ze spacją, polskie litery bez ogonków), a jako hasło podać adres e-mail, z którego było wysłane zgłoszenie. Gdy to nie zadziała, można dochodzić swoich praw w Centrum Informatyki.

Pobieranie oprogramowania

Dystrybucja oprogramowania odbywa się przez portal dostępny pod adresem:

http://e5.onthehub.com/WebStore/ProductsByMajorVersionList.aspx?ws=71b29...

Pobieranie oprogramowania pierwszy raz odbywa się w kilku etapach. Po zalogowaniu się na swoje konto oraz wyborze oprogramowania należy pobrać instalator programu (Secure Download Manager), który pozwala na uruchomienie pliku z rozszerzeniem SDX realizującego pobieranie wybranej aplikacji, systemu operacyjnego, itp. W celu instalacji oprogramowania pobranego w postaci obrazu płyty (.ISO) należy albo nagrać go na płytę CD-R lub DVD+/-R albo skorzystać z emulatora napędów.

Zamówione oprogramowanie i/lub klucze produktu są dostępne w DreamSpark jedynie przez 24 miesiące od dnia złożenia zamówienia, więc należy pamiętać o ich zapisaniu, aby mieć możliwość skorzystania z nich po zakończeniu wspomnianego okresu.

Liczba możliwych zamówień każdego z produktów dostępnych w DreamSpark jest ograniczona do jednego razu.