Otwarcie Next Generation Internet Lab w Katedrze Informatyki Ekonomicznej

W dniu 28 maja 2012r. w Katerze Informatyki Ekonomicznej w obecności Wiceprezesa ds. operacyjnych Telekomunikacji Polskiej S.A. Piotra Muszyńskiego, Dyrektora Orange Labs Krzysztofa Kozłowskiego, Dyrektora Regionu Grupy TP Zachód – Tomasza Białobłockiego oraz Prorektora ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą – prof. dr hab. Macieja Żukowskiego, prof. zw. UEP, Prodziekan Wydziału Informatyki i Gospodarki Elektronicznej – Pani dr hab. Doroty Appenzeller, prof. nadzw. UEP, Kierownika Katedry Informatyki Ekonomicznej – prof. dr hab. Witolda Abramowicza oraz zaproszonych gości odbyło się oficjalne otwarcie Next Generation Internet Lab. Celem laboratorium, będącego jedynie jedną z form współpracy między UEP a Orange, jest umożliwienie studentom Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu zdobycia wiedzy i umiejętności praktycznych z zakresu tworzenia rozwiązań na urządzenia mobilne, w tym platformę iOS, poprzez uczestnictwo w kursach, seminariach i wielu innych aktywnościach dodatkowych (konkursach, praktykach, studiach przypadków). Planowane aktywności dotyczą m.in.:

• prowadzenia praktyk z zakresu technologii mobilnych, w szczególności nastawionych na uzyskanie rezultatów mogących być poddanych komercjalizacji (finansowane przez Orange). Praktyki rozpoczną się już w czerwcu 2012r.
  • prowadzenia prezentacji i szkoleń przez ekspertów z Orange Labs np. dotyczących projektowania gier na urządzenia mobilne.
  • przygotowania nowych kursów z zakresu technologii mobilnych z analizą przypadków, umożliwiających naukę na przykładach praktycznych (włączając w to analizę biznesową możliwości komercjalizacji).
  • realizacji prac magisterskich i licencjackich w dziedzinie mobilności rozwiązujących istotne problemy biznesowe i mogących być później poddanych komercjalizacji we współpracy i przy wsparciu Orange.

Przecięcie elektronicznej wstęgi przez prezesa Piotra Muszyńskiego oraz prof. Macieja Żukowskiego

Telekomunikacja Polska S.A. ufundowała stypendia i sprzęt do Laboratorium (które mieści się na 18 piętrze w Collegium Altum. Laboratorium jest kontynuacją badań prowadzony wspólnie przez Orange i KIE finansowanych z Funduszy Ramowych Unii Euopejskiej oraz środków własnych Orange. W ciągu ostatniego roku zorganizowano także praktyki studenckie.

Kierownikiem Laboratorium jest Pani dr Agata Filipowska. Next Generation Internet Lab jest trzecim laboratorium działającym w KIE, obok Enterprise Platforms and Services Lab (kierowanego przez Panią dr Monikę Kaczmarek) i Service Science Lab (kierowanego przez dr. Krzysztofa Węcla i dr. Tomasza Kaczmarka).