Konferencja BIS 2014

W dniach 21-23 maja 2014 r. odbyła się siedemnasta edycja Międzynarodowej Konferencji Business Information Systems (BIS). Konferencja odbyła się w Larnace na Cyprze i była współorganizowana przez Katedrę Informatyki Ekonomicznej UEP, Uniwersytet Cypryjski oraz Uniwersytet w Nikozji. Temat wiodący tegorocznej edycji brzmiał: „Big Data: problems solved and remaining challenges”.

Organizowana od 1997 roku konferencja BIS, zdobyła uznanie środowiska naukowego i biznesowego. Corocznie stanowi okazję dla naukowców i praktyków z całego świata do dyskusji na tematy z obszaru informatyki ekonomicznej, w tym: zarządzanie procesami biznesowymi, ontologie, rozwój i implementacja oprogramowania, usługi sieciowe, wyszukiwanie informacji, projektowanie systemów, Linked Data.

Zaproszonymi wykładowcami (keynote) na tegorocznej konferencji BIS byli:

• Prof. George Giaglis, Athens University of Economics and Business, Greece, który przedstawił wykład “Digital Currencies and Bitcoin: An Agenda for I.S. Research”, oraz
  • Prof. Mike Papazoglou, University of Tilburg, the Netherlands, z wykładem pt. “Big Data in Manufacturing: The Era of Smart Manufacturing Networks”.

W czasie konferencji odbyły się również warsztaty:

• 6th Workshop on Applications of Knowledge-Based Technologies in Business (AKTB 2014),
  • 5th Workshop on Business and IT Alignment (BITA 2014),
  • 1st Workshop on Tools for Setting Up and Running a Business in Cloud Computing (TSRB 2014),
  • 1st Workshop on Digital Currencies (DC 2014),
  • 1st Workshop on Modern Applications of Business Information Systems (MODAPP 2014).

Konferencja BIS jest doskonałą okazją do zaprezentowania wyników badań na arenie międzynarodowej. Co dwa lata współorganizatorem konferencji są zagraniczne ośrodki naukowe – do tej pory były to: University of Colorado, The College of Business and Administration and the Colorado Institute for Technology Transfer and Implementation, USA (2003), Industriestiftungsinstitut eBusiness, Klagenfurt, Austria (2006), University of Innsbruck, Austria (2008), is-research GmbH an der Freien Universität Berlin, Niemcy (2010), Vilnius University, Litwa (2012) oraz University of Cyprus wspólnie z University of Nicosia, Cypr (2014). Przyszłoroczna edycja odbędzie się ponownie w Poznaniu.

Na tegoroczną edycję konferencji z 59 zgłoszonych artykułów, przyjęto 22, co daje współczynnik przyjęć na poziomie 37%. Przyjęte artykuły zostały zgłoszone przez 64 autorów z 12 krajów. Komitet Programowy konferencji liczył 91 członków, reprezentujących 81 instytucji z 33 krajów.

Materiały konferencyjne publikowane są jako dwa tomy w serii Lecture Notes in Business Information Processing wydawnictwa Springer.

Strona konferencji: http://bis.kie.ue.poznan.pl/