Wykład o jakości Wikipedii w I LO w Poznaniu

14 marca 2018 roku podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Liczby Pi dla uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu mgr Włodzimierz Lewoniewski przeprowadził wykład otwarty na temat automatycznej oceny jakości informacji w wielojęzycznej Wikipedii.

Podczas wykładu można było zapoznać się z historią rozwoju, najważniejszymi zasadami oraz problemami tej popularnej encyklopedii. Uczniowie dowiedzieli się o tym, w jaki sposób można samemu oceniać jakość informacji, zamieszczanych w tej światowej bazie wiedzy. Także, została przedstawiona DBpedia – semantyczna wersja Wikipedii.

W drugiej części wykładu mgr Włodzimierz Lewoniewski opowiedział o badaniach naukowych, związanych z miernikami i metodami oceny jakości informacji w Wikipedii. Przedstawione zostały również narzędzia, które mogą w sposób automatyczny określić jakość oraz wybrać najlepsze wersji językowe z ponad 30 mln artykułów tej encyklopedii.