W dniach 19-20 października 2017 roku grupa studentów WIGE, beneficjentów praktyk prowadzonych przez Katedrę Informatyki Ekonomicznej, uczestniczyła w międzynarodowej konferencji PyData dotyczącej innowacyjnych metod analizy danych.
Wśród szczęśliwych uczestników znaleźli się:
- Dawid Bodych
- Filip Grzebalski
- Katarzyna Kabzińska
- Aleksandra Kasprzak
- Mateusz Orlikowski
- Joanna Sobkowiak
- Szymon Wieczorek
- Magdalena Wieloch
- wraz z opiekunem mgr. Piotrem Kałużnym.
PyData jest programem edukacyjnym prowadzonym przez amerykańską organizację non-profit NumFOCUS. Celem PyData jest umożliwienie użytkownikom i twórcom narzędzi do analizy danych, dzielenia się pomysłami i omówienia obecnych trendów. Obecnie w ramach PyData organizowane są regularne konferencje w Stanach Zjednoczonych i kilkunastu krajach Europy. Tematyka poruszana na spotkaniach dotyczy zaawansowanych technik przetwarzania danych, takich jak uczenie maszynowe, głębokie sieci neuronowe czy rozproszone składowanie i przetwarzanie danych, z wykorzystaniem różnych języków programowania (m.in. Python, R, Julia, Scala). W tym roku miała miejsce pierwsza edycja PyData Warsaw, która odbyła się w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.
Na konferencji poruszone zostały tematy związane z wieloma aspektami szerokiego zagadnienia, jakim są nowoczesne metody analizy danych. Prezentacje podzielone były na te trzy poziomy trudności:
- Dla nowicjuszy – służące wprowadzeniu do poruszanego tematu, omówieniu podstawowych technik i narzędzi.
- Dla średniozaawansowanych użytkowników – pozwalające pogłębić posiadaną wiedzę dotyczącą specyficznych tematów, takich jak: Deep Learning czy NLP.
- Dla zaawansowanych – mające na celu dogłębne omówienie zaawansowanych technik analizy danych, w szczególności najnowszych dokonań i badań.
Studentom i zainteresowanym polecamy przyglądnięcie się niektórym prezentacjom udostępnionym przez organizatorów na Youtube: https://www.youtube.com/playlist?list=PLGVZCDnMOq0oe0eD-edj_2CuBIZ938bWT
Mimo, że wśród prezentujących nie brakowało przedstawicieli placówek naukowych, to większą część stanowili przede wszystkim praktycy z wieloletnim doświadczeniem w zakresie pracy z danymi – zarówno z perspektywy biznesowej jak i naukowej. Na konferencji przemawiali m.in. przedstawiciele Google, czy McKinsey & Company oraz deweloperzy rozwijający język Python – m.in. twórca biblioteki gensim. Stąd też, mimo naukowej charakterystyki niektórych prezentacji – cała konferencja bardzo mocno prezentowała praktyczny charakter zastosowanych metod analizy do rozwiązania obecnych problemów biznesowych.
Dzięki udziałowi w konferencji nasi studenci mogli nabyć szczególnie cenną wiedzę mającą związek z kierunkiem studiów i obszarem planowanych prac dyplomowych, a także być może z przyszłą pracą.