Noc Naukowców 2019

W ramach Nocy Naukowców, która odbyła się w dniu 27 września 2019r., pracownicy Katedry Informatyki Ekonomicznej przeprowadzili warsztaty pt. „Wikipedia: jak znaleźć potrzebne informacje o najwyższej jakości?” (dr Włodzimierz Lewoniewski) oraz „Jak działa sztuczna inteligencja?” (mgr Piotr Kałużny). Noc Naukowców to impreza odbywająca w całej Europie. W Poznaniu w tym roku brało w niej udział siedem instytucji naukowych, w tym Uniwersytet Ekonomiczny.

Wikipedia: jak znaleźć potrzebne informacje o najwyższej jakości?

Obecnie Wikipedia posiada ponad 50 milionów artykułów w ponad 300 wersjach językowych. Mimo swojej popularności ta encyklopedia internetowa jest często krytykowana za niską jakość informacji. Jednak w zależności od tematu oraz wersji językowej można znaleźć tam wartościowe treści. Wykorzystując algorytmy uczenia maszynowego i semantyczną reprezentacje Wikipedii w innych bazach wiedzy można w sposób automatyczny porównać te informacje w różnych wersjach językowych oraz wybrać te najlepsze (o najwyższej jakości). W ramach warsztatów było przedstawione narzędzie WikiRank, które pozwala na ocenę i porównanie jakości artykułów Wikipedii w różnych wersjach językowych oraz służy do określenia najbardziej popularnych artykułów na świecie na temat osób, filmów, gier, firm, samochodów oraz innych obiektów.

Jak działa sztuczna inteligencja?

Podczas warsztatów uczestnicy zapoznali się z systemami podejmującymi decyzje w sposób automatyczny. Na warsztatach zostały omówione również mechanizmy działania stojące za sztuczną inteligencją a także jej praktyczne zastosowania.