Noc Naukowców 2019

W ramach Nocy Naukowców, która odbyła się w dniu 27 września 2019r., pracownicy Katedry Informatyki Ekonomicznej przeprowadzili warsztaty pt. „Wikipedia: jak znaleźć potrzebne informacje o najwyższej jakości?” (dr Włodzimierz Lewoniewski) oraz „Jak działa sztuczna inteligencja?” (mgr Piotr Kałużny). Noc Naukowców to impreza odbywająca w całej Europie. W Poznaniu w tym roku brało w niej udział siedem instytucji naukowych, w tym Uniwersytet Ekonomiczny.

Wikipedia: jak znaleźć potrzebne informacje o najwyższej jakości?

Obecnie Wikipedia posiada ponad 50 milionów artykułów w ponad 300 wersjach językowych. Mimo swojej popularności ta encyklopedia internetowa jest często krytykowana za niską jakość informacji. Jednak w zależności od tematu oraz wersji językowej można znaleźć tam wartościowe treści. Wykorzystując algorytmy uczenia maszynowego i semantyczną reprezentacje Wikipedii w innych bazach wiedzy można w sposób automatyczny porównać te informacje w różnych wersjach językowych oraz wybrać te najlepsze (o najwyższej jakości). W ramach warsztatów było przedstawione narzędzie WikiRank, które pozwala na ocenę i porównanie jakości artykułów Wikipedii w różnych wersjach językowych oraz służy do określenia najbardziej popularnych artykułów na świecie na temat osób, filmów, gier, firm, samochodów oraz innych obiektów.

dr Włodzimierz Lewoniewski – „Wikipedia: jak znaleźć potrzebne informacje o najwyższej jakości?”

Jak działa sztuczna inteligencja?

Podczas warsztatów uczestnicy zapoznali się z systemami podejmującymi decyzje w sposób automatyczny. Na warsztatach zostały omówione również mechanizmy działania stojące za sztuczną inteligencją a także jej praktyczne zastosowania.

mgr Piotr Kałużny – „Jak działa sztuczna inteligencja?”