Regulacje AI – podróż dookoła świata (wideo)

Na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu odbył się inspirujące seminarium na temat regulacji dotyczących AI w rożnych krajach. To było trzecie seminarium sztucznej inteligencji i transformacji cyfrowej – AITransformations. Wydarzenie odbyło się w dniu 13 stycznia 2025 roku w formie hybrydowej.

Na początku seminarium, prof. dr hab. Witold Abramowicz, doradca rektora ds. sztucznej inteligencji i transformacji cyfrowej, przedstawił prelegentów: dr Marcin Szmydt (do niedawna adiunkt w naszej Katedrze, obecnie Senior Delivery Manager, Artificial Intelligence, w EPAM Systems) oraz dr Olgun Aydin (adiunkt w Katedrze Statystyki i Ekonometrii Wydziału Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej).

Prelegenci wyjaśnili, w jaki sposób regulacje prawne w Unii Europejskiej dotyczące sztucznej inteligencji (przede wszystkim tzw. „AI Act”) klasyfikują systemy sztucznej inteligencji według stopnia ryzyka (od minimalnego do niedopuszczalnego) oraz jakie obowiązki i kary finansowe z tego wynikają. Omówili również, jak te rozwiązania wypadają na tle Stanów Zjednoczonych, Korei Południowej, Chin oraz innych państw. Uczestnicy seminarium zobaczyli przykłady, jak algorytmy sztucznej inteligencji (AI) mogą nieświadomie wprowadzać dyskryminację w obszarach takich jak rekrutacja, opieka zdrowotna czy systemy kredytowe. Podkreślono znaczenie technik wyjaśnialności modeli (tzw. „explainable AI” czy XAI), które pomagają identyfikować niepożądane wzorce w danych.

Nagranie z seminarium:

Dyskutowano również o wyzwaniach związanych z utrzymaniem tempa innowacji w kontekście zaostrzających się przepisów. Prelegenci zachęcali do wczesnej współpracy między zespołami technicznymi, działami prawnymi a regulatorami, by tworzyć rozwiązania AI będące jednocześnie bezpieczne, etyczne i konkurencyjne.

Ze względu na bezprecedensowe tempo rozwoju sztucznej inteligencji uczestnicy wskazywali na potrzebę międzynarodowej współpracy. Odpowiednie, spójne wytyczne mają zapobiegać rozdrobnieniu prawnemu, które mogłoby spowolnić wdrażanie AI w gospodarce. W toku ożywionej dyskusji odpowiadano m.in. na pytania dotyczące ochrony własności intelektualnej, wpływu AI na sektor MŚP oraz rosnącego zapotrzebowania na specjalistów ds. ładu korporacyjnego w obszarze sztucznej inteligencji.