W dniu 4 października 2024 roku odbyło się zebranie pracowników Katedry Informatyki Ekonomicznej UEP. Spotkanie poprowadził dr hab. Krzysztof Węcel, prof. UEP, nowy kierownik Katedry, który został powołany na to stanowisko od dnia 1 października 2024 roku. Spotkanie poświęcone było prezentacji i dyskusji nad strategią Katedry na nadchodzący rok akademicki w związku z opracowywaną nową Uczelni na lata 2024-2028.
Temat: Witold Abramowicz
Prof. dr hab. Witold Abramowicz – kierownik Katedry Informatyki Ekonomicznej. Więcej informacji →
Wystąpienia na konferencji KES 2024
Podczas konferencji KES 2024 (28th International Conference on Knowledge-Based and Intelligent Information & Engineering Systems), dr Włodzimierz Lewoniewski przedstawił pracę pt. „Exploring the Challenges and Potential of Generative AI: Insights from an Empirical Study” oraz pracę pt. „Supporting fact-checking process with IT tools”. Konferencja odbyła się w dniach 11-13 września 2024 roku w trybie hybrydowym.
OpenFact na konferencji CLEF 2024
W dniach 9-12 września 2024 roku naukowcy z Katedry Informatyki Ekonomicznej przedstawili swoje prace podczas konferencji CLEF 2024, która się odbyła w Grenoble (Francja). To była 25. edycja konferencji CLEF (Conference and Labs of the Evaluation Forum), która jest kluczowym wydarzeniem w dziedzinie informacji oraz technologii językowych, skupiającym się na ocenie systemów informacyjnych. Dzięki różnorodnym zadaniom testowym, uczestnicy mogą porównywać i doskonalić swoje algorytmy, co sprzyja postępowi w naukach o … Więcej informacji
OpenFact ponownie najskuteczniejszy w wykrywaniu fake news
Wpływ kryzysu na transport morski: studium przypadku pandemii COVID-19 i wojny w Ukrainie
Artykuł pracowników naszej Katedry został opublikowany w czasopiśmie „Networks and Spatial Economics” wydawnictwa Springer. Praca dotyczy analizy wpływu międzynarodowych kryzysów, takich jak pandemia COVID-19 i wojna w Ukrainie, na ruch morski oraz ich konsekwencji dla globalnej i lokalnej gospodarki.
Naukowe źródła informacji w artykułach Wikipedii w różnych tematach i językach
Wyniki badań naukowych pracowników naszej Katedry zostały opublikowane w czasopiśmie „Procedia Computer Science” wydawnictwa Elsevier na stronie ScienceDirect. W ramach pracy zostały przeanalizowane setki milionów przypisów artykułów Wikipedii z różnych wersji językowych w celu identyfikacji naukowych źródeł informacji. Dodatkowo artykuły Wikipedii zostały podzielone na różne tematy przy użyciu informacji z projektów Wikipedii oraz opierając się na semantyczne bazy wiedzy – Wikidane i DBpedia.
Promocja doktorska Dominika Filipiaka
Podczas uroczystej promocji doktorskiej i habilitacyjnej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu dr Dominik Filipiak otrzymał dyplom doktora nauk ekonomicznych. Jego praca doktorska pt. „Badanie cech obrazów na potrzeby modelowania preferencji nabywców na polskim rynku sztuki” została obroniona z wyróżnieniem w dniu 17 października 2022 roku. Promotor pracy: prof. dr hab. Witold Abramowicz, promotor pomocniczy: dr hab. Agata Filipowska, prof. UEP.
Nagrody w XXVI Konkursie Prac Dyplomowych z dziedziny Informatyki Ekonomicznej
Podczas konferencji WiTIwKP 2023 oraz V Kongresu Informatyki Ekonomicznej zostały wręczone nagrody w XXVI edycji Konkursu Naukowego Towarzystwa Informatyki Ekonomicznej na najlepsze prace dyplomowe w dziedzinie informatyki ekonomicznej obronione w roku 2022. Prace napisane pod kierunkiem naukowców naszej Katedry zajęli pierwsze miejsca w każdej z trzech kategorii: prace licencjackie, magisterskie oraz doktorskie.
Ocena jakości esejów studenckich napisanych przez ChatGPT
W dniach 5-6 października 2023 roku odbyła się X Konferencja Naukowa „Wiedza i Technologie Informacyjne w Kreowaniu Przedsiębiorczości” (WiTIwKP) oraz V Kongres Informatyki Ekonomicznej. Podczas tego wydarzenia przedstawiciele naszej Katedry przedstawili wyniki badań dotyczące oceny jakości esejów studenckich napisanych przez ChatGPT.
Generatywna Sztuczna Inteligencja: koniec czy początek lepszej kreatywności studenckiej?
Podczas Konferencji Dydaktycznej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, pracownicy Katedry Informatyki Ekonomicznej przestawili wyniki badań dotyczące możliwości i ograniczeń generowania tekstów przez narzędzia oparte o generatywną sztuczną inteligencję, analizując zarówno zalety jak i potencjalne zagrożenia. Badania były przeprowadzone na podstawie analizy tekstów generowanych przez ChatGPT w ramach esejów studenckich.