
Artykuł autorstwa naszych naukowców na temat usprawnienia procesów analizy i wizualizacji danych biznesowych z wykorzystaniem generatywnej sztucznej inteligencji (GenAI) został opublikowany na stronie wydawnictwa Springer.
Interesujące: Historia strony KIE od 1998 roku
Katedra Informatyki Ekonomicznej
Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
W XXIX edycji konkursu Fundacji UEP na najlepszą pracę licencjacką i inżynierską obronioną na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu w roku akademickim 2023/2024, praca pt. „Wykrywanie ludzkich twarzy wygenerowanych przez modele sztucznej inteligencji” zdobyła pierwsze miejsce. Autor pracy: Patryk Danielewicz, promotor pracy: dr hab. Krzysztof Węcel, prof. UEP.
Pracownicy Katedry Informatyki Ekonomicznej, dr Milena Stróżyna oraz dr hab. Krzysztof Węcel, prof. UEP, wzięli udział w X Jubileuszowej Konferencji Naukowej Informatyka w Zarządzaniu (IwZ’2024). Tematem konferencji były „Operacyjne i strategiczne konsekwencje i prognozy zarządcze cyfryzacji procesów biznesowych”.
Artykuł naukowy naszych pracowników pt. „Exploring the Challenges and Potential of Generative AI: Insights from an Empirical Study” został opublikowany w otwartym dostępie. W ramach pracy przeprowadzono eksperyment mający na celu zbadanie, w jakim stopniu treści generowane przez GenAI mogą być uznane za wiarygodne (nie zawierające fałszywych informacji) oraz jak łatwo jest zmanipulować GenAI do produkcji fałszywych informacji.
Prof. dr hab. Witold Abramowicz, doradca rektora ds. sztucznej inteligencji i transformacji cyfrowej, przedstawił zagadnienia związane z automatycznym rozpoznawaniem fałszywych informacji z wykorzystaniem generatywnej sztucznej inteligencji podczas Kongresu Bezpieczeństwa Polski – Total Security. W wydarzeniu uczestniczyło kilkuset reprezentantów środowisk rządowych, samorządowych, biznesowych i naukowych.
Na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu odbyło się spotkanie inauguracyjne Studenckiego Koła Naukowego „Data Science” w roku akademickim 2024/2025. Podczas spotkania zostały omówione planowane aktywności SKN Data Science oraz propozycje obszarów działań w najbliższe miesiące. Dodatkowo pracownicy naszej Katedry przedstawili możliwości oraz wyzwania związane z analizą danych w różnych obszarach.
Pełna wersja wykładu inauguracyjnego prof. Marka Kowalkiewicza pt. „Generatywna ciekawość. Jak generatywna AI zmienia oblicze kreatywności i innowacji?” została opublikowana w otwartym dostępie na stronie Wydawnictwa Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Wykład koncentruje się na znaczeniu generatywnej sztucznej inteligencji (AI) dla ludzkiej kreatywności oraz innowacyjności.
Podczas konferencji KES 2024 (28th International Conference on Knowledge-Based and Intelligent Information & Engineering Systems), dr Włodzimierz Lewoniewski przedstawił pracę pt. „Exploring the Challenges and Potential of Generative AI: Insights from an Empirical Study” oraz pracę pt. „Supporting fact-checking process with IT tools”. Konferencja odbyła się w dniach 11-13 września 2024 roku w trybie hybrydowym.
W dzisiejszej szybko zmieniającej się gospodarce opartej na danych, zrozumienie nowoczesnych narzędzi analitycznych i umiejętność adaptacji do innowacyjnych technologii, takich jak GenAI (generatywna sztuczna inteligencja), jest kluczowe dla rozwijania kompetencji konkurencyjnych, osiągania przewagi na rynku i dostarczania ważnych informacji decyzyjnych w różnych branżach. W ramach wykładu otwartego, który poprowadził Ihor Muzyka, Head of Analitics w Grupie Żabka, można było dowiedzieć się o tym, jak wybór roli i stanowiska wpływa na … Więcej informacji