Celem projektu ASG (Adaptive Services Grid) jest stworzenie prototypu otwartej platformy, służącej do adaptacyjnego wykrywania, tworzenia, kompozycji i zarządzania usługami. Aby osiągnąć wspomniany cel, ASG adresuje naukowe i technologiczne problemy, wykorzystując wiedzę czołowych europejskich jednostek badawczych, zajmujących się tworzeniem oprogramowania, technologiami telekomunikacyjnymi czy telematyką.
ASG to zbiór podprojektów, w tym narzędzi rozwijanych przez małe i średnie przedsiębiorstwa, zintegrowanych ze sobą w jedną otwartą platformę. Na podstawie semantycznej specyfikacji usług, z których chcą skorzystać klienci, ASG wykrywa odpowiednie usługi, komponuje je w złożone procesy oraz, w razie potrzeby, generuje oprogramowanie do tworzenia nowych usług aplikacji na żądanie. Następnie, usługi aplikacji zostają dostarczone poprzez znajdującą się poniżej obliczeniową infrastrukturę GRIDową.
W proponowanym projekcie, metody i pojęcia z zakresu architektury oprogramowania, metodologii rozwijania oprogramowania, kompozycji usług sieciowych oraz planowania i koordynacji procesów przepływu pracy, zostaną uzupełnione o najnowsze wyniki badań dotyczące inżynierii dziedziny, wytwarzania oprogramowania, Internetu Semantycznego oraz agentów uzgadniających. Wpływ projektu na rozwój technologiczny Europy jest wspierany przez silne zaangażowanie jednostek przemysłowych w rozwijanie platformy, jej wdrożenie oraz wykorzystanie w dziedzinach telekomunikacji i telematyki. ASG ma znaczenie dla społeczeństwa, gdyż pomaga zmniejszyć przepaść w dziedzinie telekomunikacji, telematyki i rozwoju przedsiębiorstw IT, pomiędzy państwami członkowskimi UE i państwami kandydującymi.
Strona zewnętrzna projektu: http://asg-platform.org.
Na zdjęciu, od lewej na dole: Agata Filipowska, Monika Kaczmarek, Agata Godlewska, Joanna Aleksandrowicz, Julia Gwizdała; u góry od lewej: Marek Kowalkiewicz, Karol Wieloch, Tomasz Kaczmarek, prof. Witold Abramowicz, Tomasz Jakubowski, Marek Bartuś, Wojciech Zalech.