Czym w zasadzie jest open source?

We wtorek, 18 kwietnia, odbyły się warsztaty na temat otwartego oprogramowania. Podczas prezentacji mgr inż. Aleksandra Wojewoda podzieliła się z wiedzą i doświadczeniem, rozwiewając wiele wątpliwości dotyczących pojęcia „open source”. Wydarzenie zostało zorganizowane przez SKN Data Science.

Zrozumienie, czym w zasadzie jest otwarte oprogramowanie, jak wpływa na naszą codzienność i jakie możliwości stwarza zarówno dla jednostek, jak i dla biznesu, jest niezwykle ważne w obecnych czasach. Open source to termin określający oprogramowanie, którego kod źródłowy jest dostępny dla wszystkich i może być modyfikowany oraz dystrybuowany przez każdego. Zatem ta koncepcja promuje otwartość, współpracę i dzielenie się wiedzą.

Wiele firm zarabia na oprogramowaniu open source poprzez oferowanie usług z nim związanych, takich jak wsparcie techniczne, konsultacje czy dostosowywanie oprogramowania do specyficznych potrzeb klientów. Open source jest dostępne za darmo, ale profesjonalne usługi z nim związane mogą być płatne.