DBpedia meeting Poznań 2018

W dniu 18 maja 2018 roku w Centrum Edukacyjnym Usług Elektronicznych Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu odbędzie się spotkanie poświęcone DBpedii, udoskonalonej wersji Wikipedii, która umożliwia zupełnie nowe scenariusze wykorzystania danych w niej zawartych.

W celu wzięcia udziału w spotkaniu prosimy o rejestrację na stronie.

Czy zastanawialiście się kiedyś, w którym mieście w Polsce urodziło się najwięcej ekonomistów? Albo produkty której firmy są najpopularniejsze na Wikipedii? Czy informacje o słynnych miastach lepiej czytać w ich języku narodowym czy w języku angielskim? Który z filozofów ma największe grono uczniów? Na te pytania szybko sami znajdziecie odpowiedzi, jeśli tylko poznacie możliwości DBpedii.

DBpedia jest rozwiązaniem, dzięki któremu informacje zawarte w Wikipedii możemy traktować jak bazę danych. Nie jest to jednak zwykła baza danych, a baza grafowa, co oznacza, że oprócz zestawień podsumowujących można również określać powiązania pomiędzy osobami, organizacjami, miejscami i wieloma innymi klasami obiektów.

Dlaczego warto się tym zainteresować? Obserwujemy wzmożone wykorzystanie baz grafowych przez przedsiębiorstwa, przede wszystkim liderów branży IT. Google przedstawia graf wiedzy jako „jedną z najważniejszych innowacji, od której zależy przyszłość wyszukiwania.” Wiele firm postrzega potencjał w zakresie analityki i grafowej reprezentacji danych. Dzięki temu można dążyć do racjonalnego wykorzystania danych w gospodarce, a Polska na razie nie należy do europejskich liderów w tym zakresie.

Niewątpliwie bazy grafowe pozwalają lepiej odwzorować zależności w świecie rzeczywistym. Kluczową rolę odgrywa w nich DBpedia, z dobrze określoną warstwą znaczeniową. Właśnie ta koncepcja będzie motywem przewodnim naszego spotkania.

Spotkanie otworzy dr Sebastian Hellmann, dyrektor wykonawczy DBpedia Association, który przedstawi DBpedię jako globalną otwarta bazę wiedzy wraz ze strategią jej rozwoju. Prof. Abramowicz zaprezentuje potencjał Data Science w zakresie przezwyciężania wyzwań związanych z digitalizacją i deficytem danych. Program uzupełnią dwie prezentacje prowadzone przez osoby zaangażowane w utrzymanie polskiego oddziału DBpedii, przedstawiające powiązane zagadnienia, kluczowe dla wielu organizacji: jakość danych oraz infrastruktura techniczna do zarządzania ogromnymi zasobami danych grafowych. Wszystkie te tematy wpisują się w kompetencje Data Science.

  Plan spotkania:

 • 11:30 – 12:15 DBpedia: A Global Open Knowledge Network – The Development Strategy (Dr Sebastian Hellmann, dyrektor zarządzający DBpedia Association, prezentacja w jęz. angielskim)
 • 12:15 – 13:00 Data Science – możliwości i wyzwania (Prof. Witold Abramowicz)
 • przerwa kawowa
 • 13:30 – 14:15 Jakość danych w DBpedii (dr Krzysztof Węcel)
 • 14:15 – 15:00 Grafowe bazy danych w infrastrukturze big data (Dominik Filipiak)
 • 15:00 – 15:30 Dyskusja i podsumowanie
 • Miejsce spotkania:
  Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
  Centrum Edukacynjne Usług Elektronicznych
  ul. Towarowa 55
  Poznań