Narracje polityczne oraz dezinformacja w czasie COVID-19: wyniki analizy polskiego Twittera

Podczas konferencji BIS 2025 mgr Ewelina Księżniak przedstawiła wyniki badań naukowych, które były związane z analizą narracji politycznych i dezinformacji rozpowszechnianych w mediach społecznościowych w czasie pandemii COVID-19. Nasi naukowcy zbadali, jak sympatycy czterech polskich partii politycznych – PiS, PO, Konfederacji i Lewicy – angażowali się w dyskusje na temat pandemii. W badaniu wykorzystano metody przetwarzania języka naturalnego, takie jak BERTopic i klasyfikacja postaw za pomocą GPT-4o, aby zidentyfikować dominujące tematy i postawy wśród użytkowników Twittera.

Pandemia COVID-19 była nie tylko globalnym kryzysem zdrowotnym, lecz także czasem intensywnego rozprzestrzeniania się dezinformacji, szczególnie w mediach społecznościowych. Zespół badawczy z naszej uczelni przyjrzał się temu zjawisku z wyjątkowej perspektywy, analizując, jak różne polskie partie polityczne oraz ich sympatycy angażowali się w pandemiczną debatę na Twitterze. Badanie objęło cztery główne ugrupowania polityczne: Prawo i Sprawiedliwość (PiS), Platformę Obywatelską (PO), Konfederację oraz Lewicę. Korzystając z nowatorskiego podejścia naukowcy przeanalizowali kilka milionów tweetów powiązanych z pandemią.

Wyniki pokazują, że polityczna przynależność wyraźnie wpływała na sposób, w jaki użytkownicy komentowali pandemię, podchodzili do restrykcji czy dzielili się (dez)informacjami. Okazało się, że wśród sympatyków niektórych ugrupowań częściej pojawiały się treści dezinformacyjne lub sceptyczne wobec pandemii, podczas gdy inne partie skupiały się na przekazach zgodnych z naukowym konsensusem. Odkrycia te nie tylko rzucają światło na mechanizmy powstawania dezinformacji, ale także pomagają lepiej zrozumieć rolę polityki i mediów społecznościowych w kształtowaniu opinii społecznej podczas kryzysów zdrowotnych. To ważny krok w kierunku walki z fałszywymi informacjami oraz budowania bardziej świadomego społeczeństwa informacyjnego.

Konferencja BIS 2025 odbyła się w dniach 25-27 czerwca na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Praca pt. „Political Narratives and Misinformation During the COVID-19 Pandemic: A Comparative Analysis of Polish Political Parties on Twitter” jest dostępna na stronie wydawnictwa Springer. Autorzy publikacji: mgr Ewelina Księżniak, mgr Marcin Sawiński.

Warto przypomnieć o realizowanym w Katedrze Informatyki Ekonomicznej projekcie OpenFact pod kierownictwem prof. dr. hab. Witolda Abramowicza. Cel projektu – opracowanie narzędzia do weryfikacji wiarygodności źródeł informacji w Internecie oraz detekcji fałszywych informacji, tzw. fake news przy pomocy metod sztucznej inteligencji.