OpenFact

NCBR - Narodowe Centrum Badań i RozwojuOpenFact – narzędzia weryfikacji wiarygodności źródeł informacji i detekcji fałszywych informacji z wykorzystaniem metod sztucznej inteligencji. Projekt współfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu INFOSTRATEG I.

Celem projektu OpenFact jest opracowanie narzędzia do weryfikacji wiarygodności źródeł informacji w Internecie oraz detekcji fałszywych informacji, tzw. fake news przy pomocy metod sztucznej inteligencji. Rozwiązanie będzie przeznaczone do pracy w języku polskim w różnych dziedzinach tematycznych. Jego zadaniem będzie informować użytkownika o wyniku oceny wiarygodności wiadomości w wyszukiwarkach i popularnych sieciach społecznościowych. Do detekcji fałszywych informacji zostaną zastosowane najnowsze metody z obszaru data science, obejmujące między innymi techniki uczenia maszynowego, sztucznej inteligencji oraz przetwarzania języka naturalnego.

  • Beneficjent: Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
  • Program: INFOSTRATEG I Program Strategiczny Program Badań Naukowych i Prac Rozwojowych „Zaawansowane technologie informacyjne, telekomunikacyjne i mechatroniczne”
  • Wartość projektu: 3 400 500 PLN
  • Wartość dofinansowania: 3 400 500 PLN
  • Okres realizacji: 02.12.2021 – 1.06.2025

Powiązane wiadomości