Wystąpienie na konferencji CLEF 2023

Pracownicy naszej katedry, Ewelina Księżniak oraz Marcin Sawiński, wzięli udział w 14. edycji międzynarodowej konferencji CLEF, która jest poświęcona przetwarzaniu języka naturalnego i wyszukiwaniu informacji. Podczas tego wydarzenia nasi naukowcy przedstawili metodę wykrywania zdań wymagających sprawdzenia, która osiągnęła najlepszy wynik w ramach konkursu organizowanego przez jeden z warsztatów – CheckThat!Lab. Warsztat i konkurs poświęcony jest wykrywaniu fake news z użyciem sztucznej inteligencji.

Sztuczna inteligencja w kampaniach dezinformacyjnych: eksperymenty z ChatGPT

Artykuł naukowy pracowników naszej Katedry został opublikowany w czasopiśmie Economics and Business Review. Praca pt. „Artificial intelligence – friend or foe in fake news campaigns” skupia się na analizie wpływu dużych modeli językowych (LLM) na zjawisko fake news. Z jednej strony przyzwoite możliwości generowania tekstu mogą być niewłaściwie wykorzystywane do masowej produkcji fałszywych wiadomości. Z drugiej strony LLM wyszkolone na ogromnych ilościach tekstu zgromadziły już informacje o wielu faktach, zatem … Więcej informacji

Pierwsze miejsce w międzynarodowym konkursie CLEF-2023 CheckThat! Lab

Zespół projektu OpenFact wziął udział w konkursie CheckThat! organizowanym w ramach międzynarodowej konferencji CLEF 2023 (Conference and Labs of the Evaluation Forum). Zaproponowana przez naszych naukowców metoda zajęła pierwsze miejsce. Ta metoda pozwala wykrywać zdania w języku angielskim, które wymagają sprawdzenia ze względu na możliwość wprowadzania w błąd.

Prawda czy fake news? Jak nie dać się nabrać w Internecie

Podczas XXVI Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki pracownicy naszej Katedry przeprowadzili wykład poświęcony tematyce rozpoznawania fałszywych informacji w Internecie. Uczestnicy mieli możliwość zadawania pytań i podzielenia się swoimi doświadczeniami, co dodatkowo wzbogaciło dyskusję i sprawiło, że wydarzenie było nie tylko edukacyjne, ale również interaktywne.

Wykłady i warsztaty podczas Metropolitalnego Festiwalu Nauki ENIGMA

Pracownicy Katedry Informatyki Ekonomicznej przeprowadzili wykłady i warsztaty podczas pięciu edycji Metropolitalnego Festiwalu Nauki ENIGMA. W wydarzeniach wzięło udział ponad 1000 uczniów z różnych szkół Poznania i Szamotuł. Materiały przedstawione podczas Festiwalu zawierały zagadnienia związane z badaniami naukowymi naszej Katedry w zakresie automatycznej identyfikacji fałszywych wiadomości w Internecie, oceny jakości informacji w Wikipedii z wykorzystaniem algorytmów sztucznej inteligencji oraz technologii blockchain.

Najwyższa liczba punktów dla projektu OpenFact

Projekt OpenFact jest prowadzony przez zespół naszej Katedry przy współpracy partnerów technologicznych i merytorycznych, m.in.: Google, Facebook, Bright Data, Harvard University, a także czołowych organizacji fact-checkingowych w Polsce. Podczas ewaluacji pierwszej fazy programu INFOSTRATEG Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, w zakresie detekcji fake newsów z użyciem sztucznej inteligencji, projekt OpenFact otrzymał najwyższą liczbę punktów.

Wsparcie procesu fact-checkingu w zwalczaniu fake news

Podczas IX edycji ogólnopolskiej konferencji naukowej „Wiedza i Technologie Informacyjne w Kreowaniu Przedsiębiorczości” (WiTIwKP) przedstawiciele naszej Katedry zaprezentowali narzędzie SocialScan wspomagające weryfikację wiarygodności informacji na portalach społecznościowych. Tegoroczna edycja konferencji odbyła się w dniach 6-7 października w trybie hybrydowym (stacjonarnie w Olsztynie koło Częstochowy oraz zdalnie).

Czy media społecznościowe mogą obronić się przed fake news?

Podczas jedenastej edycji Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej im. Profesora Zbigniewa Czerwińskiego „Matematyka i informatyka na usługach ekonomii” (MIUE 2022) został wygłoszony referat pt. „Czy media społecznościowe mogą obronić się przed fake news?”, w którym zostały przedstawione badania naszej Katedry w zakresie detekcji fałszywych informacji przy pomocy metod sztucznej inteligencji. Tegoroczna edycja konferencji MIUE odbyła się w dniu 16 września w trybie zdalnym.