Wykład o jakości Wikipedii w XII LO w Poznaniu

31 maja 2017 roku w ramach projektu Infizmania dla uczniów XII Liceum Ogólnokształcącego im. M. Skłodowskiej-Curie w Poznaniu mgr Włodzimierz Lewoniewski przeprowadził wykład i zajęcia warsztatowe na temat jakości informacji w Wikipedii w rożnych językach.

Podczas wykładu została przedstawiona historia rozwoju i wzrostu popularności tej ogólnodostępnej encyklopedii, omówione zostały ważne zasady Wikipedii oraz dokonano porównania z tradycyjnymi encyklopediami (takimi jak Encyclopedia Britannica, Wielka Encyklopedia PWN, Wielka Encyklopedia Radziecka). Poruszone zostały także tematy związane z krytyką jakości artykułów Wikipedii i innymi problemami, związanymi głownie z wolnością współtworzenia treści. Dodatkowo, została przedstawiona metoda oceny jakości artykułów Wikipedii, natomiast podczas warsztatów uczniowie samodzielnie mogli sprawdzać jakość wybranych przez nich artykułów na różne tematy: firmy, gry komputerowe, aktorzy, filmy, politycy i inne. Dodatkowo mgr Włodzimierz Lewoniewski w ramach zajęć przedstawił wyniki badań, związane z automatycznej oceną jakości artykułów Wikipedii w różnych wersjach językowych.