Zespół naukowców z Katedry Informatyki Ekonomicznej UEP wziął udział w międzynarodowym konkursie dotyczącego analizy wieloautorskiego stylu pisania – PAN 2024. PAN to seria wydarzeń naukowych związanych z analizą stylometryczną oraz lingwistyką kryminalistyczną, organizowanych podczas konferencji CLEF 2024. Zadanie konkursowe polegało na wykrywaniu miejsc, w których następuje zmiana autora w tekście napisanym przez kilku autorów.
Głównym celem było poprawienie zdolności modelu do wykrywania zmian autorstwa poprzez zwiększenie wrażliwości modelu na charakterystyczne elementy stylu. Kluczową kwestią było sprawdzenie, czy możliwe jest rozpoznanie różnic w stylu pisania. Metoda opracowana przez zespół OpenFact polegała na wprowadzeniu tagów stylometrycznych bezpośrednio do tekstu. W efekcie prac powstał artykuł pt. „Team OpenFact at PAN 2024: Fine-Tuning BERT Models with Stylometric Enhancements”, opisujący zastosowane podejście. Autorzy publikacji: mgr Ewelina Księżniak, dr hab. Krzysztof Węcel, prof. UEP, mgr Marcin Sawiński.
Warto wspomnieć, że w tym roku zespół naukowców z naszej Katedry zajął pierwsze miejsca w międzynarodowych konkursach w obszarze wiarygodności informacji oraz w zakresie wczesnego wykrywania zagrożeń w Internecie. Poza tym, w roku 2023 zespół projektu OpenFact zajął pierwsze miejsce w konkursie „CLEF-2023 CheckThat! Lab” – najlepsza metoda pozwalająca wykrywać zdania w języku angielskim, które wymagają sprawdzenia ze względu na możliwość wprowadzania w błąd.
Katedra Informatyki Ekonomicznej realizuje obecnie projekt badawczy OpenFact, w ramach którego zajmuje się opracowaniem narzędzi do automatycznego wykrywania fake news w języku polskim. W lipcu 2024 roku wyniki projektu OpenFact drugi rok z rzędu zostały ocenione przez NCBiR jako najlepsze w Polsce. Zwycięstwo w prestiżowym konkursie CheckThat! potwierdza, że dokonania zespołu UEP są istotne w skali światowej oraz że metody opracowane przez zespół OpenFact osiągają równie wysoką skuteczność w innych językach.
Projekt OpenFact jest finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu INFOSTRATEG I „Zaawansowane technologie informacyjne, telekomunikacyjne i mechatroniczne”.