Wpływ kryzysu na transport morski: studium przypadku pandemii COVID-19 i wojny w Ukrainie

Artykuł pracowników naszej Katedry został opublikowany w czasopiśmie „Networks and Spatial Economics” wydawnictwa Springer. Praca dotyczy analizy wpływu międzynarodowych kryzysów, takich jak pandemia COVID-19 i wojna w Ukrainie, na ruch morski oraz ich konsekwencji dla globalnej i lokalnej gospodarki.

Naukowe źródła informacji w artykułach Wikipedii w różnych tematach i językach

Wyniki badań naukowych pracowników naszej Katedry zostały opublikowane w czasopiśmie „Procedia Computer Science” wydawnictwa Elsevier na stronie ScienceDirect. W ramach pracy zostały przeanalizowane setki milionów przypisów artykułów Wikipedii z różnych wersji językowych w celu identyfikacji naukowych źródeł informacji. Dodatkowo artykuły Wikipedii zostały podzielone na różne tematy przy użyciu informacji z projektów Wikipedii oraz opierając się na semantyczne bazy wiedzy – Wikidane i DBpedia.

Ocena jakości esejów studenckich napisanych przez ChatGPT

W dniach 5-6 października 2023 roku odbyła się X Konferencja Naukowa „Wiedza i Technologie Informacyjne w Kreowaniu Przedsiębiorczości” (WiTIwKP) oraz V Kongres Informatyki Ekonomicznej. Podczas tego wydarzenia przedstawiciele naszej Katedry przedstawili wyniki badań dotyczące oceny jakości esejów studenckich napisanych przez ChatGPT.

Generatywna Sztuczna Inteligencja: koniec czy początek lepszej kreatywności studenckiej?

Podczas Konferencji Dydaktycznej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, pracownicy Katedry Informatyki Ekonomicznej przestawili wyniki badań dotyczące możliwości i ograniczeń generowania tekstów przez narzędzia oparte o generatywną sztuczną inteligencję, analizując zarówno zalety jak i potencjalne zagrożenia. Badania były przeprowadzone na podstawie analizy tekstów generowanych przez ChatGPT w ramach esejów studenckich.

Sztuczna inteligencja w kampaniach dezinformacyjnych: eksperymenty z ChatGPT

Artykuł naukowy pracowników naszej Katedry został opublikowany w czasopiśmie Economics and Business Review. Praca pt. „Artificial intelligence – friend or foe in fake news campaigns” skupia się na analizie wpływu dużych modeli językowych (LLM) na zjawisko fake news. Z jednej strony przyzwoite możliwości generowania tekstu mogą być niewłaściwie wykorzystywane do masowej produkcji fałszywych wiadomości. Z drugiej strony LLM wyszkolone na ogromnych ilościach tekstu zgromadziły już informacje o wielu faktach, zatem … Więcej informacji

Pierwsze miejsce w międzynarodowym konkursie CLEF-2023 CheckThat! Lab

Zespół projektu OpenFact wziął udział w konkursie CheckThat! organizowanym w ramach międzynarodowej konferencji CLEF 2023 (Conference and Labs of the Evaluation Forum). Zaproponowana przez naszych naukowców metoda zajęła pierwsze miejsce. Ta metoda pozwala wykrywać zdania w języku angielskim, które wymagają sprawdzenia ze względu na możliwość wprowadzania w błąd.

Firmy w wielojęzycznej Wikipedii: jakość artykułów oraz ważne źródła informacji

Praca naukowa pracowników naszej Katedry została opublikowana w monografii „Information Technology for Management: Approaches to Improving Business and Society” wydanej przez wydawnictwo Springer. Badania dotyczą automatycznej oceny jakości artykułów Wikipedii oraz wiarygodności źródeł informacji na temat firm w różnych językach.

Najwyższa liczba punktów dla projektu OpenFact

Projekt OpenFact jest prowadzony przez zespół naszej Katedry przy współpracy partnerów technologicznych i merytorycznych, m.in.: Google, Facebook, Bright Data, Harvard University, a także czołowych organizacji fact-checkingowych w Polsce. Podczas ewaluacji pierwszej fazy programu INFOSTRATEG Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, w zakresie detekcji fake newsów z użyciem sztucznej inteligencji, projekt OpenFact otrzymał najwyższą liczbę punktów.

Wystąpienia na konferencji IwZ 2022

W dniach 1-2 grudnia 2022 roku na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu odbyła się VIII edycja konferencji naukowej „Informatyka w Zarządzaniu” (IwZ’2022). Podczas tego wydarzenia dr Piotr Stolarski oraz dr Włodzimierz Lewoniewski przedstawili wyniki badań naukowych w zakresie analizy cyfrowych giełd walutowych w oparciu o otwarte dane, oraz oceny podaży i popytu na informacje w wielojęzycznej Wikipedii.

Analiza danych w domenie morskiej

Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu wydało książkę pt. „Data analysis in the maritime domain”. Książka podsumowuje wieloletnie badania zespołu naszej Katedry w zakresie analizy danych morskich, realizowane w ramach projektów badawczych (SIMMO I oraz HANSA), a także badań indywidualnych. Autorzy książki: Milena Stróżyna, Witold Abramowicz, Krzysztof Węcel, Jacek Małyszko oraz Dominik Filipiak.