Business Intelligence Hackathon API – BIHAPI

BIHAPI to konkurs poświęcony popularyzacji Application Programming Interfaces (APIs) oraz OPEN DATA dostarczanych przez ICT, Administrację samorządową.

To już trzecia edycja konkursu – w tym roku obok Warszawy, Poznania i Gdańska dołącza do nas Kraków i Województwo Małopolskie.

Konkurs zaprasza wszystkich programistów (małe i średnie przedsiębiorstwa, studentów, osoby indywidualne), do tworzenia nowych, innowacyjnych aplikacji, systemów ukierunkowanych na Inteligente Miasta.

W swoje misji kładzie duży nacisk na młodych kreatywnych polskich programistów tak aby mogli rozwijać się w Polsce zakładając swoje firmy w ekosystemie stworzonym przez sektor samorządowy (stąd też tak duże zaangażowanie dużych polskich metropolii).

Cele konkursu:

• popularyzacja idei OpenMiddleware oraz technologii Telco i usług opartych na Open Data, Web APIs, Telco APIs, WebRTC,
  • poszukiwanie rozwiązań biznesowych będących innowacyjną aplikacją, systemem lub usługą wykorzystujących interfejsy programistyczne API (Application Programming Interface).

Gdzie mogę dowiedzieć się więcej o BIHAPI?: na stronie www.bihapi.pl

Kiedy?:

1. Zbieranie Zgłoszeń od dnia 13 października 2015 r. do dnia 12 listopada 2015 r.
  2. Etap 1 preselekcja Projektów od dnia 13 listopada 2015 r. do dnia 24 listopada 2015 r.
  3. Etap 2 faza developerska od dnia 27 listopada 2015 r. do dnia 7 stycznia 2016 r.
  4. Ogłoszenie laureatów Konkursu do dnia 31 stycznia 2016 r.

Kim są uczestnicy?:
Uczestnicy to przede wszystkim programiści lub zespoły tworzące innowacyjne aplikacje, system lub usługę – jesteśmy otwarci na osoby fizyczne, studentów lub każdego, kto ma świetny pomysł.
W konkursie mogą wziąć również udział małe i średnie przedsiębiorstwa tworzące biznesowe rozwiązania.

Jakie typy aplikacji będą budowane?: Developerzy mają możliwość stworzenia innowacyjnej aplikacji, systemu lub usługi. Orange, wraz z partnerami zaprasza wszystkich kreatywnych programistów do wzięcia udziału w konkursie i stworzenia innowacyjnych rozwiązań wykorzystujących Open Data, Web APIs Telco APIs and WebRTC.

API OpenMiddleware pozwala programistom na dostęp do otwartych danych (open data) dotyczących m.in. komunikacji miejskiej, rozkładu jazdy autobusów i tramwajów, Park & Ride, ścieżek rowerowych, miejsc sportu, edukacji, urządzeń użytku publicznego, jednostek samorządowych itp.

Kto jest organizatorem?: Orange Polska (Centrum Badawczo-Rozwojowe) wraz z Partnerami

Kto jest Partnerem konkursu?: Oracle Communication (partner technologiczny), Miasto Stołeczne Warszawa, Miasto Gdańsk, Miasto Poznań, Miasto Kraków, Województwo Małopolskie, IQ Partners, Black Pearls, SpeedUp Group, Innovation Nest, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, Politechnika Warszawska, Politechnika Gdańska, Uniwersytet Jagielloński, Fundacja TechSoup, Fundacja Orange, geecon.org, Gdański Park Naukowo-Techniczny, Fundacja Ashoka, Stowrzyszenie Top 500 Innovators, SKM Sar, Krakowski Park Technologiczny, Integreted Solutions

Co można wygrać?:

• główna nagroda pieniężna w wysokości 20 000 PLN .– ufundowane przez Geecon;
  • 3 nagrody pieniężne po 5000 PLN – ufundowane przez Orange Polska;
  • nagroda pieniężna w wysokości 4000 PLN.– ufundowana przez Fundacja Orange;
  • tablet ufundowany przez Integreted Solutions
  • praktyki studenckie u Organizatora w Orange Labs o czasie trwania 3 miesięcy dla 3 osób spośród Uczestników będących studentami – ufundowane przez Orange Polska
  • dedykowana nagroda pieniężna od Miasta Poznania w wysokości 15 000 PLN
  • dedykowana nagroda pieniężna od Miasta Gdańska w wysokości 4 500 PLN
  • nagrody dla uczestników Rozgrzewek

Ponadto istnieje możliwość zaproszenia wybranych Uczestników reprezentujących firmy do udziału w Programie Akceleracji Orange FAB opisanego na stronie www.orangefab.pl.
Z uwagi na Partnerów w postaci funduszy kapitałowych istnieje możliwość inwestycji w jeden lub kilka Projektów (łączna pula do 1 000 000 PLN) w celu utworzenia spółki z wybranymi Uczestnikami, co będzie regulowane odrębnymi umowami.

Jak zgłosić Projekt?: Uczestnicy konkursu mogą zgłaszać swoje rozwiązania przez stronę www.bihapi.pl. Orange wraz z Partnerami będzie oceniać rozwiązania na podstawie kryteriów przedstawionych w regulaminie konkursu (dostępny na stronie konkursu).

BIHAPI 2015 – harmonogram
09.10.2015 – Sesja informacyjna na Politechnice Gdańskiej
13.10.2015 – Rozpoczęcie konkursu BIHAPI – konferencja prasowa na start konkursu zorganizowana przez miasta
19.10.2015 – Sesja Informacyjna w Poznaniu