Studenci UEP współpracują z T-Systems Multimedia Solutions GmbH oraz kolegami z FU Berlin

W zakończonym w marcu 2011 r. projekcie “Wykorzystanie technologii webowych w przemyśle”, 15 studentów z Wydziału Informatyki i Gospodarki Elektronicznej oraz Wydziału Ekonomii brało udział w symulacji rzeczywistego prowadzenia projektu IT w międzynarodowym zespole. Projekt został zorganizowany przez Katedrę Informatyki Ekonomicznej wraz z Freie Universität Berlin we współpracy z T-Systems Multimedia Solutions GmbH w formie praktyk i trwał przez cały semestr zimowy w roku akademickim 2010/2011. W tym czasie studenci uzupełnili swoją wiedzę o niezbędne podstawy teoretyczne, opanowali praktyczne zdolności w posługiwaniu się najnowocześniejszymi narzędziami informatycznymi, nawiązali skutecznie współpracę z dwukrotnie liczniejszym zespołem z Berlina, przygotowali projekt aplikacji, zagregowali i opracowali dane, a także przeprowadzili konsultacje z pracownikami T-Systems Multimedia. Owocem pracy studentów jest działający prototyp aplikacji webowej w postaci portalu zbudowanego z wykorzystaniem technologii semantycznych wraz z profesjonalnie przygotowaną dokumentacją. Portal pobiera informacje dostarczoną przez serwer w ramach architektury Linked Open Data. Infrastruktura tego typu jest obecnie bardzo intensywnie rozwijana w wielu miejscach na świecie. Idea działania stworzonego prototypu polega na optymalizacji położenia i wizualizacji miejsca zamieszkania użytkownika przy uwzględnieniu licznych zależności infrastrukturalnych w powiązaniu z rolami społecznymi.

Całość projektu ma szerszy kontekst. Na bazie doświadczeń w pracy nad przypadkami użycia w postaci stworzonych w ramach współpracy aplikacji webowych T-Systems Multimedia chce w przyszłości stworzyć oficjalny portal dostarczający obywatelom Niemiec infrastruktury z rządowymi surowymi, tj. nieprzetworzonymi danymi oferowanymi w postaci semantycznego opisu. Uczestnicy praktyk otrzymają dyplom potwierdzający uczestnictwo w projekcie. Koordynatorem praktyk był mgr Piotr Stolarski.