Analityka, DS, ML, MLOps – na co to komu?

W dniu 23 maja odbył się wykład otwarty pt. “Analityka, DS, ML, MLOps – Na co to komu?”. Wykład poprowadził dr Piotr Kałużny, który obecnie pracuje na stanowisku Data Scientist w Allegro sp. z o.o., prowadzącej najpopularniejszą platformę handlu elektronicznego w Polsce – Allegro.pl. Wydarzenie było zorganizowane przez SKN Data Science.

Podczas tego wydarzenia zostało poruszoe wiele interesujących tematów, takich jak:

  • Dlaczego uczenie maszynowe jest nieodzowne w firmach i jaką w tym role zajmuje Data Scientist?
  • Kto stoi obok analityka danych: Data Analyst, Engineer, DevOps, Developerzy, FinOps – jakie są ich zadania i jak współpracują?
  • Jak wdrażać modele uczenia maszynowego? Dlaczego młodsi naukowcy danych są niezbędni w firmach? Odczarujemy mit, że firmy płacą za sztuczną inteligencję.
  • Przykład ekosystemu Google Cloud Platform (GCP) – jak wygląda praca w dzisiejszym środowisku uczenia maszynowego.
  • Poziomy zaawansowania w dziedzinie uczenia maszynowego: od eksperymentalnych ad-hoc, przez pracę z notebookami i bibliotekami, aż do profesjonalizacji narzędzi MLOps.
  • ChatGPT – czy może zabrać nam etaty? Jakie są jego możliwości i ograniczenia w poszczególnych profesjach.

Warto wspomnieć, że dr Piotr Kałużny jest absolwentem Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, przez lata prowadził zajęcia dydaktyczne i badania naukowe będąc pracownikiem naszej Katedry. W grudniu 2021 roku obronił z wyróżnieniem pracę doktorską pt. „Behaviour-based user authentication for financial services”.