Zespół KIE rozpoczyna realizację projektu OpenFact

Od 2 grudnia rozpoczyna się realizacja projektu OpenFact, którego celem jest opracowanie narzędzia do weryfikacji wiarygodności źródeł informacji w internecie oraz detekcji fałszywych informacji (tzw. fake news) przy pomocy metod sztucznej inteligencji. W ramach tego projektu pracownicy naszej katedry przygotowują rozwiązanie, którego zadaniem będzie informować użytkownika o wyniku oceny wiarygodności wiadomości w wyszukiwarkach i popularnych sieciach społecznościowych.

Rozwiązanie będzie przeznaczone do pracy w języku polskim w różnych dziedzinach tematycznych. Do detekcji fałszywych informacji zostaną zastosowane najnowsze metody z obszaru data science, obejmujące między innymi techniki uczenia maszynowego, sztucznej inteligencji oraz przetwarzania języka naturalnego.

Projekt OpenFact jest finansowany ze środków programu INFOSTRATEG I Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, w ramach tematu: Weryfikowanie źródeł informacji i detekcja fake newsów. Zaplanowany jest na 3 lata (2021-2024), a jego budżet to 3 400 500 zł.