Wystąpienie na konferencji KES 2023

Podczas międzynarodowej konferencji KES 2023 (27th International Conference on Knowledge-Based and Intelligent Information & Engineering Systems) zostały przedstawione wyniki badań na temat wykorzystania naukowych źródeł informacji w wielojęzycznej Wikipedii w różnych tematach. Tegoroczna edycja konferencji KES została zorganizowana w Atenach (Grecja) w dniach 6-8 września w trybie hybrydowym.

Ocena jakości artykułów i źródeł w Wikipedii z wykorzystaniem AI & Big Data

W dniu 2 czerwca odbyło się webinarium na temat automatycznej oceny jakości artykułów Wikipedii oraz źródeł informacji w różnych językach. Uczestnicy mogli przejść z teoretycznej strefy badań naukowych do konkretnej praktyki. To była dobra okazja, aby zgłębić wiedzę w obszarze technologii informacyjnej i zrozumieć, jak nauka łączy się z praktycznym zastosowaniem.

Firmy w wielojęzycznej Wikipedii: jakość artykułów oraz ważne źródła informacji

Praca naukowa pracowników naszej Katedry została opublikowana w monografii „Information Technology for Management: Approaches to Improving Business and Society” wydanej przez wydawnictwo Springer. Badania dotyczą automatycznej oceny jakości artykułów Wikipedii oraz wiarygodności źródeł informacji na temat firm w różnych językach.

Wystąpienie na konferencji „Bibliometryczne analizy Otwartej Nauki”

W dniach 18-19 kwietnia odbyła się Pierwsza Poznańska Konferencja „Bibliometryczne analizy Otwartej Nauki”. Podczas tego wydarzenia dr Włodzimierz Lewoniewski wygłosił referat pt. „Naukowe publikacje oraz inne istotne źródła informacji w artykułach Wikipedii w różnych wersjach językowych”.

Istotne źródła informacji w różnych tematach oraz wersjach językowych Wikipedii

Na stronie wydawnictwa Elsevier została opublikowana praca naukowa na temat automatycznej identyfikacji istotnych źródeł informacji na określony temat w wielojęzycznej Wikipedii na podstawie analizy ponad 230 milionów przypisów. W ramach tej publikacji zostały przedstawione różne modele automatycznej oceny źródeł informacji, które uwzględniają częstotliwość występowania badanych źródeł, popularność treści ze strony czytelników oraz edytorów Wikipedii.

Identyfikowanie wiarygodnych źródeł informacji o firmach w wielojęzycznej Wikipedii

Na stronie wydawnictwa IEEE została opublikowana praca naukowa na temat automatycznej identyfikacji wiarygodnych źródeł informacji o firmach w wielojęzycznej Wikipedii. Przedstawione w ramach publikacji modele oceny źródeł informacji mogą pomóc użytkownikom Internetu w poszukiwaniu wartościowych źródeł informacji na temat firm za pomocą otwartych danych z Wikipedii, DBpedii oraz Wikidanych.