Praca naszych naukowców na temat analizy giełd walut cyfrowych została opublikowana na stronie wydawnictwa Springer. W ramach badań naukowych zostały opracowane modele predykcji sukcesu i bankructwa giełd kryptowalut, bazując na danych finansowych oraz informacjach zebranych z otwartych źródeł internetowych, takich jak Wikipedia oraz Wikidane. Celem pracy była identyfikacja kluczowych aspektów, które mogą wesprzeć proces analizy ryzyka oraz pomóc w lepszym wyborze podmiotów pośredniczących na rynku aktywów cyfrowych.
Temat: Wikidane
Wikidane (ang. Wikidata) to wielojęzyczna, ogólnodostępna baza wiedzy działająca jako repozytorium strukturalnych danych, które mogą być swobodnie używane przez różne projekty Wikimedia, w tym Wikipedię. Wikidane umożliwiają przechowywanie i udostępnianie danych w sposób zorganizowany, co ułatwia ich automatyczne przetwarzanie i analizę. Wikidane mogą być wykorzystywane do zasilania systemów analitycznych oraz wzbogacania baz danych o dodatkowe, zaufane źródła informacji.
Wikimania 2024: Wikipedia oraz Wikidane jako źródła w analizie amerykanizacji (wideo)
Podczas konferencji Wikimania 2024 zostały przedstawione wyniki badań naukowych dotyczących mierzenia amerykanizacji w różnych regionach świata na podstawie otwartych danych z Wikipedii oraz Wikidanych. Przeprowadzone badania ujawniają zróżnicowanie w zainteresowaniu tematami amerykańskimi w zależności od stopnia rozwoju krajów, oferując nową perspektywę na globalną dominację kulturową. Jednocześnie analiza podkreśla rolę Wikipedii oraz Wikidanych jako narzędzi do ilościowego badania złożonych pojęć społecznych, które wcześniej były trudne do zmierzenia.
Automatyczna ocena jakości artykułów wielojęzycznej Wikipedii oraz identyfikacja istotnych źródeł jej informacji w różnych tematach
Na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu odbyło się otwarte seminarium naukowe Instytutu Informatyki i Ekonomii Ilościowej pt. „Automatyczna ocena jakości artykułów wielojęzycznej Wikipedii oraz identyfikacja istotnych źródeł jej informacji w różnych tematach”. Podczas seminarium dr Włodzimierz Lewoniewski omówił metody oraz narzędzia wykorzystywane do analizy i oceny treści w popularnej wielojęzycznej encyklopedii oraz sposobów identyfikacji i oceny źródeł informacji.
Kwantyfikacja amerykanizacji w różnych wersjach językowych Wikipedii
Artykuł naukowy pt. „Quantifying Americanization: Coverage of American Topics in Different Wikipedias” został opublikowany w czasopiśmie „Social Science Computer Review”. Praca stanowi pierwsze globalne, ilościowe potwierdzenie zagadnień często stawianych lub zakładanych w literaturze dotyczącej amerykanizacji oraz zjawisk z nią związanych.
ACADEMIA: Jak oceniać treści z Wikipedii?
W najnowszym numerze czasopisma ACADEMIA został opublikowany artykuł na temat automatyzacji procesu oceny jakości treści w wielojęzycznej Wikipedii. W ramach pracy zostały pokrótce przedstawione wady i zalety otwartego charakteru tej encyklopedii, różnice w systemach ocen jakości oraz wyróżnień dla artykułów Wikipedii pomiędzy wersjami językowymi, kwestie związane z oceną wiarygodności źródeł informacji.
Naukowe źródła informacji w artykułach Wikipedii w różnych tematach i językach
Wyniki badań naukowych pracowników naszej Katedry zostały opublikowane w czasopiśmie „Procedia Computer Science” wydawnictwa Elsevier na stronie ScienceDirect. W ramach pracy zostały przeanalizowane setki milionów przypisów artykułów Wikipedii z różnych wersji językowych w celu identyfikacji naukowych źródeł informacji. Dodatkowo artykuły Wikipedii zostały podzielone na różne tematy przy użyciu informacji z projektów Wikipedii oraz opierając się na semantyczne bazy wiedzy – Wikidane i DBpedia.
Seminarium na Uniwersytecie Tufts
Początek roku akademickiego w Stanach Zjednoczonych zbiegł się z wystąpieniem dra Włodzimierza Lewoniewskiego na Uniwersytecie Tufts. W ramach seminarium dyskusyjnego omówione zostały kwestie związane z wykorzystaniem sztucznej inteligencji oraz wielkich zbiorów otwartych danych do automatyzacji procesu oceny jakości artykułów Wikipedii oraz jej źródeł informacji w różnych wersjach językowych.
Wystąpienie na konferencji KES 2023
Podczas międzynarodowej konferencji KES 2023 (27th International Conference on Knowledge-Based and Intelligent Information & Engineering Systems) zostały przedstawione wyniki badań na temat wykorzystania naukowych źródeł informacji w wielojęzycznej Wikipedii w różnych tematach. Tegoroczna edycja konferencji KES została zorganizowana w Atenach (Grecja) w dniach 6-8 września w trybie hybrydowym.
Firmy w wielojęzycznej Wikipedii: jakość artykułów oraz ważne źródła informacji
Praca naukowa pracowników naszej Katedry została opublikowana w monografii „Information Technology for Management: Approaches to Improving Business and Society” wydanej przez wydawnictwo Springer. Badania dotyczą automatycznej oceny jakości artykułów Wikipedii oraz wiarygodności źródeł informacji na temat firm w różnych językach.
Identyfikowanie wiarygodnych źródeł informacji o firmach w wielojęzycznej Wikipedii
Na stronie wydawnictwa IEEE została opublikowana praca naukowa na temat automatycznej identyfikacji wiarygodnych źródeł informacji o firmach w wielojęzycznej Wikipedii. Przedstawione w ramach publikacji modele oceny źródeł informacji mogą pomóc użytkownikom Internetu w poszukiwaniu wartościowych źródeł informacji na temat firm za pomocą otwartych danych z Wikipedii, DBpedii oraz Wikidanych.