Wsparcie procesu weryfikacji faktów za pomocą narzędzi informatycznych

Artykuł naukowy naszych pracowników pt. „Supporting fact-checking process with IT tools” został opublikowany w otwartym dostępie. Praca przedstawia szczegółową analizę procesu fact-checkingu, opartą na przeglądzie literatury oraz wywiadach z organizacjami specjalizującymi się w tej dziedzinie. Dzięki temu połączono teoretyczną wiedzę z praktycznymi doświadczeniami ekspertów, co pozwoliło zidentyfikować luki badawcze i wyzwania w obecnych metodach weryfikacji informacji.

Dezinformacja i tzw. „fake newsy” stanowią poważne zagrożenie dla społeczeństwa, wpływając na opinię publiczną, decyzje polityczne i nasze codzienne życie. Dlatego badania nad procesem weryfikacji faktów (fact-checking) są niezwykle istotne. Początkowo weryfikacja faktów polegała na sprawdzaniu wszystkich informacji w artykułach prasowych przed ich publikacją, co jest podstawowym obowiązkiem dziennikarzy. Obecnie termin ten odnosi się także do analizowania treści po ich opublikowaniu, zwłaszcza w Internecie. Coraz częściej weryfikacja faktów jest przeprowadzana przez osoby i organizacje niezwiązane z autorem weryfikowanej informacji.

Artykuł przedstawia kompleksowo proces fact-checkingu wraz z listą potencjalnych narzędzi informatycznych, które mogą go usprawnić. Na podstawie przeprowadzonych analiz został opracowany referencyjny model weryfikacji faktów z opisem głównych etapów procesu, co pozwala na lepsze zrozumienie i standaryzację działań w walce z dezinformacją. W ramach pracy został również zamieszczony przegląd dostępnych narzędzi informatycznych wspierających proces weryfikacji, co posłużyło również do identyfikacji luk technologicznych.

Kluczowym elementem pracy jest opis narzędzia SocialScan, które zostało opracowane w ramach projektu OpenFact i które umożliwia identyfikowanie potencjalnych fałszywych wiadomości w mediach społecznościowych. Narzędzie to zostało stworzone z myślą o wsparciu fact-checkerów w szybszym i bardziej efektywnym identyfikowaniu informacji wymagających weryfikacji. W konsekwencji może się przyczynić do ograniczenia rozpowszechniania fake newsów.

Autorzy pracy: mgr Marcin Sawiński, dr Milena Stróżyna, dr Włodzimierz Lewoniewski, dr Piotr Stolarski, dr hab. Krzysztof Węcel, prof. UEP, mgr Ewelina Księżniak, prof. dr hab. Witold Abramowicz.

Artykuł naukowy został zaprezentowany podczas konferencji KES 2024. Udział w konferencji był możliwy dzięki dofinansowaniu z konkursu na finansowanie wyjazdów konferencyjnych pn. „IREG – konferencje”. Dofinansowano ze środków Ministra Nauki przyznanych w ramach Programu „Regionalna inicjatywa doskonałości” na realizację projektu „Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu dla Gospodarki 5.0: Inicjatywa regionalna – efekty globalne (IREG)”.

Warto przypomnieć, że Katedra Informatyki Ekonomicznej realizuje obecnie projekt badawczy OpenFact, kierowany przez prof. dr. hab. Witolda Abramowicza. W ramach tego projektu opracowywane są narzędzia do automatycznego wykrywania fake news w języku polskim. W lipcu 2024 roku wyniki projektu OpenFact drugi rok z rzędu zostały najwyżej ocenione przez NCBiR.

Projekt OpenFact jest finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu INFOSTRATEG I „Zaawansowane technologie informacyjne, telekomunikacyjne i mechatroniczne”.