W dniach 24-27 października 2023 roku Frederik Fonger z Uniwersytetu w Kilonii (Niemcy) odbywał wizytę naukową na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Frederik jest członkiem zespołu badawczego prof. Agnes Koschmider z Uniwersytetu w Bayreuth. Celem wizyty było nawiązanie bliższej współpracy naukowej między uniwersytetami w zakresie integracji oraz przetwarzania danych strumieniowych i tekstowych.
Miesiąc: październik 2023
Wystąpienie na konferencji CLEF 2023
Pracownicy naszej katedry, Ewelina Księżniak oraz Marcin Sawiński, wzięli udział w 14. edycji międzynarodowej konferencji CLEF, która jest poświęcona przetwarzaniu języka naturalnego i wyszukiwaniu informacji. Podczas tego wydarzenia nasi naukowcy przedstawili metodę wykrywania zdań wymagających sprawdzenia, która osiągnęła najlepszy wynik w ramach konkursu organizowanego przez jeden z warsztatów – CheckThat!Lab. Warsztat i konkurs poświęcony jest wykrywaniu fake news z użyciem sztucznej inteligencji.
Nagrody w XXVI Konkursie Prac Dyplomowych z dziedziny Informatyki Ekonomicznej
Podczas konferencji WiTIwKP 2023 oraz V Kongresu Informatyki Ekonomicznej zostały wręczone nagrody w XXVI edycji Konkursu Naukowego Towarzystwa Informatyki Ekonomicznej na najlepsze prace dyplomowe w dziedzinie informatyki ekonomicznej obronione w roku 2022. Prace napisane pod kierunkiem naukowców naszej Katedry zajęli pierwsze miejsca w każdej z trzech kategorii: prace licencjackie, magisterskie oraz doktorskie.
Udział przedstawicieli SKN Data Science w Forum Organizacji i Kół Akademickich UEP
Na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu odbyło się Forum Organizacji i Kół Akademickich 2023 (FOKA). W trakcie tego wydarzenia studenci mieli okazję porozmawiać z przedstawicielami kół naukowych, dopytać o zasady działania różnych organizacji na uczelni. Nie zabrakło również przedstawicieli SKN Data Science.
Ocena jakości esejów studenckich napisanych przez ChatGPT
W dniach 5-6 października 2023 roku odbyła się X Konferencja Naukowa „Wiedza i Technologie Informacyjne w Kreowaniu Przedsiębiorczości” (WiTIwKP) oraz V Kongres Informatyki Ekonomicznej. Podczas tego wydarzenia przedstawiciele naszej Katedry przedstawili wyniki badań dotyczące oceny jakości esejów studenckich napisanych przez ChatGPT.
Rekord Guinnessa w najdłuższym edytowaniu Wikipedii
Polskojęzyczna społeczność Wikipedii z entuzjazmem uczciła 22. urodziny serwisu, podejmując się niezwykłego wyzwania – pobicie rekordu Guinnessa w najdłuższym wspólnym edytowaniu Wikipedii na świecie. Ambitny cel został osiągnięty w dniach 26-30 września 2023 roku – nieprzerwana edycja Wikipedii przez 100 godzin. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie Wikimedia Polska i miało na celu nie tylko ustanowienie nowego rekordu, ale także promowanie Dziedzictwa Polski.