AI Transformations: sztuczna inteligencja w wykrywaniu fake news

Czwarte seminarium sztucznej inteligencji i transformacji cyfrowej zostało poświęcone zagadnieniu automatycznego wykrywania fake news. Podczas spotkania w dniu 24 lutego 2025 roku zespół badawczy z Katedry Informatyki Ekonomicznej zaprezentował wyniki projektu OpenFact, opracowywanego na UEP. Celem projektu jest stworzenie innowacyjnych rozwiązań wykorzystujących sztuczną inteligencję (AI) do identyfikacji potencjalnie fałszywych treści publikowanych w Internecie.

Dostosowanie architektury blockchain do wymagań publicznych rejestrów przedsiębiorców w Europie

Artykuł naukowy poświęcony zastosowaniu technologii blockchain w publicznych rejestrach przedsiębiorstw w Europie został opublikowany w otwartym dostępie. Badania skupiają się na opracowaniu wieloaspektowego podejścia do wyboru i wdrażania rozwiązań blockchain w bazach danych o kluczowym znaczeniu prawnym i gospodarczym.

Wsparcie procesu weryfikacji faktów za pomocą narzędzi informatycznych

Artykuł naukowy naszych pracowników pt. „Supporting fact-checking process with IT tools” został opublikowany w otwartym dostępie. Praca przedstawia szczegółową analizę procesu fact-checkingu, opartą na przeglądzie literatury oraz wywiadach z organizacjami specjalizującymi się w tej dziedzinie. Dzięki temu połączono teoretyczną wiedzę z praktycznymi doświadczeniami ekspertów, co pozwoliło zidentyfikować luki badawcze i wyzwania w obecnych metodach weryfikacji informacji.

Odkrywanie wyzwań i potencjału generatywnej sztucznej inteligencji

Artykuł naukowy naszych pracowników pt. „Exploring the Challenges and Potential of Generative AI: Insights from an Empirical Study” został opublikowany w otwartym dostępie. W ramach pracy przeprowadzono eksperyment mający na celu zbadanie, w jakim stopniu treści generowane przez GenAI mogą być uznane za wiarygodne (nie zawierające fałszywych informacji) oraz jak łatwo jest zmanipulować GenAI do produkcji fałszywych informacji.

CyberEXPERT 2024: sztuczna inteligencja oraz komputery kwantowe dla cyberbezpieczeństwa (wideo)

Prof. dr hab. Witold Abramowicz wystąpił w roli panelisty na konferencji CyberEXPERT 2024. W czasie konferencji nasz naukowiec wygłosił również wykład pt. „Sztuczna inteligencja narzędziem transformacji cyfrowej”. W wydarzeniu wzięli udział czołowi eksperci z kraju i zagranicy, dyskutując i przedstawiając strategie na bezpieczniejszą przyszłością cyfrową.

Semantyczne mapowanie dezinformacji: identyfikacja tematów fałszywych wiadomości

Artykuł naukowy pracowników naszej Katedry pt. „Sentence Embeddings and Semantic Entity Extraction for Identification of Topics of Short Fact-Checked Claims” został opublikowany w otwartym dostępie. Praca opisuje podejście do przypisywania tematów do twierdzeń weryfikowanych przez agencje fact-checkingowe.

Rozpoznawanie fake news z wykorzystaniem generatywnej sztucznej inteligencji

Prof. dr hab. Witold Abramowicz, doradca rektora ds. sztucznej inteligencji i transformacji cyfrowej, przedstawił zagadnienia związane z automatycznym rozpoznawaniem fałszywych informacji z wykorzystaniem generatywnej sztucznej inteligencji podczas Kongresu Bezpieczeństwa Polski – Total Security. W wydarzeniu uczestniczyło kilkuset reprezentantów środowisk rządowych, samorządowych, biznesowych i naukowych.