Wykorzystanie indeksu cytowań oraz syntetycznej miary jakości do porównania wersji językowych Wikipedii

Praca naukowa przygotowana przez zespół badaczy z naszej Katedry została zaprezentowana na konferencji Wiki Workshop 2025. Badanie skupia się na kompleksowej analizie artykułów Wikipedii z 55 wersji językowych Wikipedii z podziałem na tematy. W ramach pracy zastosowano autorskie podejście oparte o indeks cytowań oraz syntetyczną miarę jakości artykułów.

PLLuM – polski otwarty duży model językowy jako narzędzie w eksploracji baz wiedzy (wideo)

Na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu odbyło się siódme seminarium AI Transformations pt. „PLLuM – polski otwarty duży model językowy jako narzędzie w eksploracji baz wiedzy”. Prelegentem był prof. dr hab. inż. Maciej Piasecki z Katedry Sztucznej Inteligencji Politechniki Wrocławskiej, który jest koordynatorem projektu PLLuM (Polish Large Language Model), budującego polski duży model językowy. Profesor zaprezentował kulisy powstawania w pełni otwartego modelu językowego wytrenowanego na dużej liczbie tekstów w języku polskim … Więcej informacji

Modele biznesowe oparte na technologii blockchain: klasyfikacja sektorowa oraz rekomendacje dla przedsiębiorstw

W najnowszym numerze czasopisma „Blockchains” ukazał się artykuł autorstwa naszych pracowników pt. „Blockchain as an Enabler of Generic Business Model Realization”, który wypełnia istotną lukę między teorią modeli biznesowych a praktyką wdrażania technologii rozproszonego rejestru. Autorzy stawiają trzy kluczowe pytania badawcze: w jaki sposób blockchain zmienia dynamikę branż, jakie cechy definiują modele biznesowe oparte na technologii blockchain oraz czy technologia ta rzeczywiście umożliwia powstanie zupełnie nowych schematów działalności. 

Studenci UEP na konferencji naukowej Cedefop w Brukseli

Studenci kierunku informatyka i ekonometria – Mikołaj Tym oraz Jakub Żerebecki – uczestniczyli w międzynarodowej konferencji naukowej „Using Data from the Web to Shape the Next Generation of Labour Market and Skills Analysis”, organizowanej przez Cedefop w siedzibie Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego (EESC) w Brukseli.

Zaproszenie do nadsyłania artykułów na warsztaty BIS 2025

Zapraszamy do składania artykułów na warsztaty w ramach konferencji BIS 2025, która odbędzie się w dniach 25-27 czerwca 2025 roku na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Warsztaty umożliwią wymianę wiedzy, doświadczeń oraz prezentację nowoczesnych rozwiązań technologicznych w gronie ekspertów z obszaru nauki i biznesu.

AI Transformations: mam robota i nie zawaham się go użyć!

W dniu 17 marca 2025 roku na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu odbyło się w formule hybrydowej piąte seminarium sztucznej inteligencji i transformacji – AI Transformations. Zostało zatytułowane „Mam robota i nie zawaham się go użyć! RPA, Agentic AI i Document Understanding”. Było ono poświęcone szeroko rozumianej automatyzacji procesów – robotyzacji procesów biznesowych, wykorzystaniu inteligentnych agentów, przetwarzaniu i analizowaniu dokumentów cyfrowych przy użyciu sztucznej inteligencji.