W dzisiejszej szybko zmieniającej się gospodarce opartej na danych, zrozumienie nowoczesnych narzędzi analitycznych i umiejętność adaptacji do innowacyjnych technologii, takich jak GenAI (generatywna sztuczna inteligencja), jest kluczowe dla rozwijania kompetencji konkurencyjnych, osiągania przewagi na rynku i dostarczania ważnych informacji decyzyjnych w różnych branżach. W ramach wykładu otwartego, który poprowadził Ihor Muzyka, Head of Analitics w Grupie Żabka, można było dowiedzieć się o tym, jak wybór roli i stanowiska wpływa na … Więcej informacji
Miesiąc: styczeń 2024
„A zatem stworzyłeś model ML, ale co dalej?” MLOps w pigułce
Praktyka zawodowa pokazuje, że praca osoby zajmującej się uczeniem maszynowym (ang. machine learning, w skrócie – ML) nie kończy się na stworzeniu modelu. Zatem co należy jeszcze zrobić i o co chodzi z „Opsem”? Na te i wiele innych pytań, podczas spotkania otwartego, odpowiedział Jacek Jankowiak, jeden z założycieli SKN Data Science, obecnie pracujący jako Konsultant Data Science i Engineeringu.
Kwantyfikacja amerykanizacji w różnych wersjach językowych Wikipedii
Artykuł naukowy pt. „Quantifying Americanization: Coverage of American Topics in Different Wikipedias” został opublikowany w czasopiśmie „Social Science Computer Review”. Praca stanowi pierwsze globalne, ilościowe potwierdzenie zagadnień często stawianych lub zakładanych w literaturze dotyczącej amerykanizacji oraz zjawisk z nią związanych.
Wpływ kryzysu na transport morski: studium przypadku pandemii COVID-19 i wojny w Ukrainie
Artykuł pracowników naszej Katedry został opublikowany w czasopiśmie „Networks and Spatial Economics” wydawnictwa Springer. Praca dotyczy analizy wpływu międzynarodowych kryzysów, takich jak pandemia COVID-19 i wojna w Ukrainie, na ruch morski oraz ich konsekwencji dla globalnej i lokalnej gospodarki.
ACADEMIA: Jak oceniać treści z Wikipedii?
W najnowszym numerze czasopisma ACADEMIA został opublikowany artykuł na temat automatyzacji procesu oceny jakości treści w wielojęzycznej Wikipedii. W ramach pracy zostały pokrótce przedstawione wady i zalety otwartego charakteru tej encyklopedii, różnice w systemach ocen jakości oraz wyróżnień dla artykułów Wikipedii pomiędzy wersjami językowymi, kwestie związane z oceną wiarygodności źródeł informacji.