Drzwi Otwarte UEP 2024 odbyły się w Budynku Głównym naszej Uczelni. Podczas tego wydarzenia kandydaci na studia mieli okazję porozmawiać z obecnymi studentami i wykładowcami na temat kierunków prowadzonych na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Instytut Informatyki i Ekonomii Ilościowej był reprezentowany przez różne katedry, w tym osoby z naszego zespołu: dr Włodzimierz Lewoniewski, mgr Oskar Riewe-Perła, mgr inż. Aleksandra Wojewoda.
Miesiąc: marzec 2024
Dwie trzecie nagrody naszych studentów w konkursie Eurostat „The Web Intelligence – Deduplication Challenge”
Studenci naszej specjalności na kierunku Informatyka i Ekonometria – Mikołaj Tym i Jakub Żerebecki (2 stopień, 1 rok, specjalność Informatyka w Gospodarce i Administracji) – wzięli udział w konkursie „The Web Intelligence – Deduplication Challenge” organizowanym przez Eurostat pomiędzy grudniem 2022 a kwietniem 2023 roku. Realizowane zadanie dotyczyło dziedziny Data Science, a także przetwarzania języka naturalnego.
Najczęściej cytowane źródła informacji naukowej w artykułach Wikipedii w różnych językach
W najnowszym numerze czasopisma „Biblioteka” został opublikowany artykuł na temat analizy cytowań i odwołań do prac naukowych w Wikipedii. Analizie poddano 332 mln odwołań referencyjnych zamieszczonych w 61 mln artykułach Wikipedii w 309 wersjach językowych. W celu ujednolicenia metadanych istotnych źródeł informacji wielojęzycznej Wikipedii zostały dodatkowo wykorzystane dane z otwartego katalogu autorów i publikacji naukowych OpenAlex.
Preslav Nakov z wizytą na UEP
W dniu 27 lutego 2024 odbyła się wizyta prof. Preslava Nakova z Mohamed bin Zayed University of Artificial Intelligence (MBZUAI) w Katedrze Informatyki Ekonomicznej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Podczas spotkania zostały omówione kolejne etapy współpracy w zakresie wykrywania fałszywych informacji z wykorzystaniem sztucznej inteligencji.
Automatyczna ocena jakości artykułów wielojęzycznej Wikipedii oraz identyfikacja istotnych źródeł jej informacji w różnych tematach
Na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu odbyło się otwarte seminarium naukowe Instytutu Informatyki i Ekonomii Ilościowej pt. „Automatyczna ocena jakości artykułów wielojęzycznej Wikipedii oraz identyfikacja istotnych źródeł jej informacji w różnych tematach”. Podczas seminarium dr Włodzimierz Lewoniewski omówił metody oraz narzędzia wykorzystywane do analizy i oceny treści w popularnej wielojęzycznej encyklopedii oraz sposobów identyfikacji i oceny źródeł informacji.