Wsparcie procesu weryfikacji faktów za pomocą narzędzi informatycznych

Artykuł naukowy naszych pracowników pt. „Supporting fact-checking process with IT tools” został opublikowany w otwartym dostępie. Praca przedstawia szczegółową analizę procesu fact-checkingu, opartą na przeglądzie literatury oraz wywiadach z organizacjami specjalizującymi się w tej dziedzinie. Dzięki temu połączono teoretyczną wiedzę z praktycznymi doświadczeniami ekspertów, co pozwoliło zidentyfikować luki badawcze i wyzwania w obecnych metodach weryfikacji informacji.

Odkrywanie wyzwań i potencjału generatywnej sztucznej inteligencji

Artykuł naukowy naszych pracowników pt. „Exploring the Challenges and Potential of Generative AI: Insights from an Empirical Study” został opublikowany w otwartym dostępie. W ramach pracy przeprowadzono eksperyment mający na celu zbadanie, w jakim stopniu treści generowane przez GenAI mogą być uznane za wiarygodne (nie zawierające fałszywych informacji) oraz jak łatwo jest zmanipulować GenAI do produkcji fałszywych informacji.

Semantyczne mapowanie dezinformacji: identyfikacja tematów fałszywych wiadomości

Artykuł naukowy pracowników naszej Katedry pt. „Sentence Embeddings and Semantic Entity Extraction for Identification of Topics of Short Fact-Checked Claims” został opublikowany w otwartym dostępie. Praca opisuje podejście do przypisywania tematów do twierdzeń weryfikowanych przez agencje fact-checkingowe.

Nowy kierownik Katedry Informatyki Ekonomicznej

W dniu 4 października 2024 roku odbyło się zebranie pracowników Katedry Informatyki Ekonomicznej UEP. Spotkanie poprowadził dr hab. Krzysztof Węcel, prof. UEP, nowy kierownik Katedry, który został powołany na to stanowisko od dnia 1 października 2024 roku. Spotkanie poświęcone było prezentacji i dyskusji nad strategią Katedry na nadchodzący rok akademicki w związku z opracowywaną nową Uczelni na lata 2024-2028.

Wystąpienia na konferencji KES 2024

Podczas konferencji KES 2024 (28th International Conference on Knowledge-Based and Intelligent Information & Engineering Systems), dr Włodzimierz Lewoniewski przedstawił pracę pt. „Exploring the Challenges and Potential of Generative AI: Insights from an Empirical Study” oraz pracę pt. „Supporting fact-checking process with IT tools”. Konferencja odbyła się w dniach 11-13 września 2024 roku w trybie hybrydowym.

OpenFact na konferencji CLEF 2024

W dniach 9-12 września 2024 roku naukowcy z Katedry Informatyki Ekonomicznej przedstawili swoje prace podczas konferencji CLEF 2024, która się odbyła w Grenoble (Francja). To była 25. edycja konferencji CLEF (Conference and Labs of the Evaluation Forum), która jest kluczowym wydarzeniem w dziedzinie informacji oraz technologii językowych, skupiającym się na ocenie systemów informacyjnych. Dzięki różnorodnym zadaniom testowym, uczestnicy mogą porównywać i doskonalić swoje algorytmy, co sprzyja postępowi w naukach o … Więcej informacji

Kolejne sukcesy w międzynarodowym konkursie dotyczącym weryfikacji informacji

W 2024 roku naukowcy z Katedry Informatyki Ekonomicznej po raz drugi wzięli udział w konkursie „CheckThat! Lab”, organizowanym w ramach międzynarodowej konferencji CLEF, dotyczącym wykrywania tekstów wartych sprawdzenia (z ang. „check-worthy”). Zastosowanie modeli językowych opartych na transformerach oraz technik międzyjęzykowego uczenia transferowego pozwoliło zdobyć dwa drugie miejsca w rankingach, dla języka angielskiego i arabskiego.

Udział w międzynarodowym konkursie w obszarze analizy wieloautorskiego stylu pisania

Zespół naukowców z Katedry Informatyki Ekonomicznej UEP wziął udział w międzynarodowym konkursie dotyczącego analizy wieloautorskiego stylu pisania – PAN 2024. PAN to seria wydarzeń naukowych związanych z analizą stylometryczną oraz lingwistyką kryminalistyczną, organizowanych podczas konferencji CLEF 2024. Zadanie konkursowe polegało na wykrywaniu miejsc, w których następuje zmiana autora w tekście napisanym przez kilku autorów.

Pierwsze miejsce w międzynarodowym konkursie w obszarze wiarygodności informacji

Zespół naukowców z Katedry Informatyki Ekonomicznej UEP wziął udział w konkursie „CheckThat! 2024” organizowanym w ramach międzynarodowej konferencji CLEF (Conference and Labs of the Evaluation Forum). Celem była weryfikacja odporności popularnych podejść do klasyfikacji tekstu stosowanych do problemów oceny wiarygodności.

OpenFact ponownie najskuteczniejszy w wykrywaniu fake news

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zakończyło ewaluację wyników drugiej fazy programu INFOSTRATEG. Ewaluacji zostały poddane rezultaty osiągnięte przez trzy konkurujące zespoły, których zadaniem jest opracowanie rozwiązań w zakresie detekcji fake news z użyciem sztucznej inteligencji.