Podczas międzynarodowej konferencji Wikimania 2024 odbył się panel dyskusyjny pt. „Keynote: Opening the Academia”, w którym uczestniczył dr Włodzimierz Lewoniewski. Panel dotyczył tematyki otwartej nauki oraz jej różnych aspektów. W szczególności zostały omówione wyzwania, jakie stoją przed instytucjami akademickimi, które próbują wdrażać zasady otwartej nauki, oraz przeszkody, które hamują te procesy. Poruszono również kwestię roli projektów Wikimedia, takich jak Wikipedia, w krajobrazie otwartej nauki oraz ich potencjalnego wkładu w rozwiązywanie … Więcej informacji
Temat: otwarte dane
Analiza giełd kryptowalut z wykorzystaniem otwartych danych
Praca naszych naukowców na temat analizy giełd walut cyfrowych została opublikowana na stronie wydawnictwa Springer. W ramach badań naukowych zostały opracowane modele predykcji sukcesu i bankructwa giełd kryptowalut, bazując na danych finansowych oraz informacjach zebranych z otwartych źródeł internetowych, takich jak Wikipedia oraz Wikidane. Celem pracy była identyfikacja kluczowych aspektów, które mogą wesprzeć proces analizy ryzyka oraz pomóc w lepszym wyborze podmiotów pośredniczących na rynku aktywów cyfrowych.
Co skrywają otwarte dane?
W dniach 10 oraz 17 stycznia odbyły się wykłady pt. „Co skrywają otwarte dane?” organizowane przez SKN Data Science. Podczas tego wydarzenia dr Włodzimierz Lewoniewski wyjaśnił jakie korzyści mogą nieść ogólnodostępne dane oraz przedstawił sposoby dostępu do nich, w tym z wykorzystaniem języka programowania Python.
Wystąpienia na konferencji IwZ’2022
W dniach 1-2 grudnia 2022 roku na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu odbyła się VIII edycja konferencji naukowej „Informatyka w Zarządzaniu” (IwZ’2022). Podczas tego wydarzenia dr Piotr Stolarski oraz dr Włodzimierz Lewoniewski przedstawili wyniki badań naukowych w zakresie analizy cyfrowych giełd walutowych w oparciu o otwarte dane, oraz oceny podaży i popytu na informacje w wielojęzycznej Wikipedii.
QOD 2021 – czwarty międzynarodowy warsztat na temat jakości otwartych danych
II Dni Przedsiębiorczości UEP
W dniach 2-3 grudnia br. w ramach II Dni Przedsiębiorczości UEP pracownicy Katedry Informatyki Ekonomicznej, mgr Piotr Kałużny oraz dr Włodzimierz Lewoniewski, przeprowadzili wykłady na temat współczesnych wyzwań innowacyjnej gospodarki, możliwości wykorzystania otwartych danych oraz Data Science w rozwoju przedsiębiorczości.
QOD 2020 – trzeci międzynarodowy warsztat na temat jakości otwartych danych
Celem warsztatu QOD (Quality of Open Data) jest łączenie różnych społeczności pracujących nad jakością danych w Wikipedii, DBpedii, Wikidanych, OpenStreetMap, Wikimapii oraz wielu innych otwartych bazach wiedzy. Warsztat wspiera wymianę doświadczeń naukowych i wiedzy praktycznej związanej z oceną jakości w otwartych danych.
Dr Krzysztof Węcel uzyskał stopień doktora habilitowanego
W dniu 12 maja 2020r. Wydział Ekonomii i Nauk Społecznych Uniwersytetu w Poczdamie nadał stopień doktora habilitowanego w zakresie informatyki ekonomicznej Krzysztofowi Węclowi, zatrudnionemu w Katedrze Informatyki Ekonomicznej w Instytucie Informatyki i Ekonomii Ilościowej. Wykład oraz kolokwium habilitacyjne odbyły się w formie wideokonferencji, co było wydarzeniem bez precedensu na Uniwersytecie w Poczdamie. Podstawą oceny dorobku doktora Węcla był cykl monotematycznych publikacji oraz monografia zatytułowana „Big, Open, and Linked Data – … Więcej informacji
QOD 2019 – drugi międzynarodowy warsztat na temat jakości otwartych danych
Druga edycja międzynarodowego warsztatu QOD odbyła się w dniu 28 czerwca 2019 roku w ramach konferencji BIS 2019 w Sewilli (Hiszpania).
QOD 2018 – pierwszy międzynarodowy warsztat o jakości otwartych danych
Na warsztat QOD zgłoszonych zostało 11 artykułów, z czego sześć najlepszych zostało wybranych do wygłoszenia w trakcie konferencji BIS. Komitet Programowy liczył 21 członków, którzy wspomagali organizatorów w procesie recenzji. Zaprezentowane artykuły zostaną następnie opublikowane w materiałach konferencyjnych BIS 2018 Workshops w serii Lecture Notes in Business Information Processing wydawnictwa Springer.