Pracownicy Katedry Informatyki Ekonomicznej, dr Milena Stróżyna oraz dr hab. Krzysztof Węcel, prof. UEP, wzięli udział w X Jubileuszowej Konferencji Naukowej Informatyka w Zarządzaniu (IwZ’2024). Tematem konferencji były „Operacyjne i strategiczne konsekwencje i prognozy zarządcze cyfryzacji procesów biznesowych”.
Temat: Krzysztof Węcel
Odkrywanie wyzwań i potencjału generatywnej sztucznej inteligencji
Artykuł naukowy naszych pracowników pt. „Exploring the Challenges and Potential of Generative AI: Insights from an Empirical Study” został opublikowany w otwartym dostępie. W ramach pracy przeprowadzono eksperyment mający na celu zbadanie, w jakim stopniu treści generowane przez GenAI mogą być uznane za wiarygodne (nie zawierające fałszywych informacji) oraz jak łatwo jest zmanipulować GenAI do produkcji fałszywych informacji.
SKN Data Science: spotkanie inauguracyjne 2024/2025
Na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu odbyło się spotkanie inauguracyjne Studenckiego Koła Naukowego „Data Science” w roku akademickim 2024/2025. Podczas spotkania zostały omówione planowane aktywności SKN Data Science oraz propozycje obszarów działań w najbliższe miesiące. Dodatkowo pracownicy naszej Katedry przedstawili możliwości oraz wyzwania związane z analizą danych w różnych obszarach.
Nowy kierownik Katedry Informatyki Ekonomicznej
W dniu 4 października 2024 roku odbyło się zebranie pracowników Katedry Informatyki Ekonomicznej UEP. Spotkanie poprowadził dr hab. Krzysztof Węcel, prof. UEP, nowy kierownik Katedry, który został powołany na to stanowisko od dnia 1 października 2024 roku. Spotkanie poświęcone było prezentacji i dyskusji nad strategią Katedry na nadchodzący rok akademicki w związku z opracowywaną nową Uczelni na lata 2024-2028.
Wystąpienia na konferencji KES 2024
Podczas konferencji KES 2024 (28th International Conference on Knowledge-Based and Intelligent Information & Engineering Systems), dr Włodzimierz Lewoniewski przedstawił pracę pt. „Exploring the Challenges and Potential of Generative AI: Insights from an Empirical Study” oraz pracę pt. „Supporting fact-checking process with IT tools”. Konferencja odbyła się w dniach 11-13 września 2024 roku w trybie hybrydowym.
OpenFact na konferencji CLEF 2024
W dniach 9-12 września 2024 roku naukowcy z Katedry Informatyki Ekonomicznej przedstawili swoje prace podczas konferencji CLEF 2024, która się odbyła w Grenoble (Francja). To była 25. edycja konferencji CLEF (Conference and Labs of the Evaluation Forum), która jest kluczowym wydarzeniem w dziedzinie informacji oraz technologii językowych, skupiającym się na ocenie systemów informacyjnych. Dzięki różnorodnym zadaniom testowym, uczestnicy mogą porównywać i doskonalić swoje algorytmy, co sprzyja postępowi w naukach o … Więcej informacji
Kolejne sukcesy w międzynarodowym konkursie dotyczącym weryfikacji informacji
W 2024 roku naukowcy z Katedry Informatyki Ekonomicznej po raz drugi wzięli udział w konkursie „CheckThat! Lab”, organizowanym w ramach międzynarodowej konferencji CLEF, dotyczącym wykrywania tekstów wartych sprawdzenia (z ang. „check-worthy”). Zastosowanie modeli językowych opartych na transformerach oraz technik międzyjęzykowego uczenia transferowego pozwoliło zdobyć dwa drugie miejsca w rankingach, dla języka angielskiego i arabskiego.
Udział w międzynarodowym konkursie w obszarze analizy wieloautorskiego stylu pisania
Zespół naukowców z Katedry Informatyki Ekonomicznej UEP wziął udział w międzynarodowym konkursie dotyczącego analizy wieloautorskiego stylu pisania – PAN 2024. PAN to seria wydarzeń naukowych związanych z analizą stylometryczną oraz lingwistyką kryminalistyczną, organizowanych podczas konferencji CLEF 2024. Zadanie konkursowe polegało na wykrywaniu miejsc, w których następuje zmiana autora w tekście napisanym przez kilku autorów.
OpenFact ponownie najskuteczniejszy w wykrywaniu fake news
Dwie trzecie nagrody naszych studentów w konkursie Eurostat „The Web Intelligence – Deduplication Challenge”
Studenci naszej specjalności na kierunku Informatyka i Ekonometria – Mikołaj Tym i Jakub Żerebecki (2 stopień, 1 rok, specjalność Informatyka w Gospodarce i Administracji) – wzięli udział w konkursie „The Web Intelligence – Deduplication Challenge” organizowanym przez Eurostat pomiędzy grudniem 2022 a kwietniem 2023 roku. Realizowane zadanie dotyczyło dziedziny Data Science, a także przetwarzania języka naturalnego.