Drzwi Otwarte UEP 2025

Drzwi Otwarte UEP 2025 odbyły się w dniu 23 marca w Budynku Głównym naszej Uczelni. Podczas tego wydarzenia kandydaci na studia mieli okazję porozmawiać z obecnymi studentami i wykładowcami na temat kierunków prowadzonych na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Instytut Informatyki i Ekonomii Ilościowej był reprezentowany przez różne katedry, w tym osoby z naszego zespołu: dr Włodzimierz Lewoniewski, mgr Izabela Czumałowska.

AI Transformations: sztuczna inteligencja w wykrywaniu fake news

Czwarte seminarium sztucznej inteligencji i transformacji cyfrowej zostało poświęcone zagadnieniu automatycznego wykrywania fake news. Podczas spotkania w dniu 24 lutego 2025 roku zespół badawczy z Katedry Informatyki Ekonomicznej zaprezentował wyniki projektu OpenFact, opracowywanego na UEP. Celem projektu jest stworzenie innowacyjnych rozwiązań wykorzystujących sztuczną inteligencję (AI) do identyfikacji potencjalnie fałszywych treści publikowanych w Internecie.

Odkrywanie wyzwań i potencjału generatywnej sztucznej inteligencji

Artykuł naukowy naszych pracowników pt. „Exploring the Challenges and Potential of Generative AI: Insights from an Empirical Study” został opublikowany w otwartym dostępie. W ramach pracy przeprowadzono eksperyment mający na celu zbadanie, w jakim stopniu treści generowane przez GenAI mogą być uznane za wiarygodne (nie zawierające fałszywych informacji) oraz jak łatwo jest zmanipulować GenAI do produkcji fałszywych informacji.

Semantyczne mapowanie dezinformacji: identyfikacja tematów fałszywych wiadomości

Artykuł naukowy pracowników naszej Katedry pt. „Sentence Embeddings and Semantic Entity Extraction for Identification of Topics of Short Fact-Checked Claims” został opublikowany w otwartym dostępie. Praca opisuje podejście do przypisywania tematów do twierdzeń weryfikowanych przez agencje fact-checkingowe.

SKN Data Science: spotkanie inauguracyjne 2024/2025

Na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu odbyło się spotkanie inauguracyjne Studenckiego Koła Naukowego „Data Science” w roku akademickim 2024/2025. Podczas spotkania zostały omówione planowane aktywności SKN Data Science oraz propozycje obszarów działań w najbliższe miesiące. Dodatkowo pracownicy naszej Katedry przedstawili możliwości oraz wyzwania związane z analizą danych w różnych obszarach.

Nowy kierownik Katedry Informatyki Ekonomicznej

W dniu 4 października 2024 roku odbyło się zebranie pracowników Katedry Informatyki Ekonomicznej UEP. Spotkanie poprowadził dr hab. Krzysztof Węcel, prof. UEP, nowy kierownik Katedry, który został powołany na to stanowisko od dnia 1 października 2024 roku. Spotkanie poświęcone było prezentacji i dyskusji nad strategią Katedry na nadchodzący rok akademicki w związku z opracowywaną nową Uczelni na lata 2024-2028.

Wystąpienia na konferencji KES 2024

Podczas konferencji KES 2024 (28th International Conference on Knowledge-Based and Intelligent Information & Engineering Systems), dr Włodzimierz Lewoniewski przedstawił pracę pt. „Exploring the Challenges and Potential of Generative AI: Insights from an Empirical Study” oraz pracę pt. „Supporting fact-checking process with IT tools”. Konferencja odbyła się w dniach 11-13 września 2024 roku w trybie hybrydowym.

OpenFact na konferencji CLEF 2024

W dniach 9-12 września 2024 roku naukowcy z Katedry Informatyki Ekonomicznej przedstawili swoje prace podczas konferencji CLEF 2024, która się odbyła w Grenoble (Francja). To była 25. edycja konferencji CLEF (Conference and Labs of the Evaluation Forum), która jest kluczowym wydarzeniem w dziedzinie informacji oraz technologii językowych, skupiającym się na ocenie systemów informacyjnych. Dzięki różnorodnym zadaniom testowym, uczestnicy mogą porównywać i doskonalić swoje algorytmy, co sprzyja postępowi w naukach o … Więcej informacji

Łączenie różnych metod ataków w celu skutecznego generowania tekstu kontradyktoryjnego

Artykuł naszych naukowców pt. „OpenFact at CheckThat! 2024: Combining Multiple Attack Methods for Effective Adversarial Text Generation” został opublikowany w otwartym dostępie. W ramach pracy zostało opisane podejście, które zajęło pierwsze miejsce w międzynarodowym konkursie w obszarze wiarygodności informacji.

Panel dyskusyjny na konferencji Wikimania 2024 (wideo)

Podczas międzynarodowej konferencji Wikimania 2024 odbył się panel dyskusyjny pt. „Keynote: Opening the Academia”, w którym uczestniczył dr Włodzimierz Lewoniewski. Panel dotyczył tematyki otwartej nauki oraz jej różnych aspektów. W szczególności zostały omówione wyzwania, jakie stoją przed instytucjami akademickimi, które próbują wdrażać zasady otwartej nauki, oraz przeszkody, które hamują te procesy. Poruszono również kwestię roli projektów Wikimedia, takich jak Wikipedia, w krajobrazie otwartej nauki oraz ich potencjalnego wkładu w rozwiązywanie … Więcej informacji