Artykuł naukowy pracowników naszej Katedry pt. „Sentence Embeddings and Semantic Entity Extraction for Identification of Topics of Short Fact-Checked Claims” został opublikowany w otwartym dostępie. Praca opisuje podejście do przypisywania tematów do twierdzeń weryfikowanych przez agencje fact-checkingowe.
Temat: Włodzimierz Lewoniewski
SKN Data Science: spotkanie inauguracyjne 2024/2025
Na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu odbyło się spotkanie inauguracyjne Studenckiego Koła Naukowego „Data Science” w roku akademickim 2024/2025. Podczas spotkania zostały omówione planowane aktywności SKN Data Science oraz propozycje obszarów działań w najbliższe miesiące. Dodatkowo pracownicy naszej Katedry przedstawili możliwości oraz wyzwania związane z analizą danych w różnych obszarach.
Nowy kierownik Katedry Informatyki Ekonomicznej
W dniu 4 października 2024 roku odbyło się zebranie pracowników Katedry Informatyki Ekonomicznej UEP. Spotkanie poprowadził dr hab. Krzysztof Węcel, prof. UEP, nowy kierownik Katedry, który został powołany na to stanowisko od dnia 1 października 2024 roku. Spotkanie poświęcone było prezentacji i dyskusji nad strategią Katedry na nadchodzący rok akademicki w związku z opracowywaną nową Uczelni na lata 2024-2028.
Wystąpienia na konferencji KES 2024
Podczas konferencji KES 2024 (28th International Conference on Knowledge-Based and Intelligent Information & Engineering Systems), dr Włodzimierz Lewoniewski przedstawił pracę pt. „Exploring the Challenges and Potential of Generative AI: Insights from an Empirical Study” oraz pracę pt. „Supporting fact-checking process with IT tools”. Konferencja odbyła się w dniach 11-13 września 2024 roku w trybie hybrydowym.
OpenFact na konferencji CLEF 2024
W dniach 9-12 września 2024 roku naukowcy z Katedry Informatyki Ekonomicznej przedstawili swoje prace podczas konferencji CLEF 2024, która się odbyła w Grenoble (Francja). To była 25. edycja konferencji CLEF (Conference and Labs of the Evaluation Forum), która jest kluczowym wydarzeniem w dziedzinie informacji oraz technologii językowych, skupiającym się na ocenie systemów informacyjnych. Dzięki różnorodnym zadaniom testowym, uczestnicy mogą porównywać i doskonalić swoje algorytmy, co sprzyja postępowi w naukach o … Więcej informacji
Łączenie różnych metod ataków w celu skutecznego generowania tekstu kontradyktoryjnego
Artykuł naszych naukowców pt. „OpenFact at CheckThat! 2024: Combining Multiple Attack Methods for Effective Adversarial Text Generation” został opublikowany w otwartym dostępie. W ramach pracy zostało opisane podejście, które zajęło pierwsze miejsce w międzynarodowym konkursie w obszarze wiarygodności informacji.
Panel dyskusyjny na konferencji Wikimania 2024 (wideo)
Podczas międzynarodowej konferencji Wikimania 2024 odbył się panel dyskusyjny pt. „Keynote: Opening the Academia”, w którym uczestniczył dr Włodzimierz Lewoniewski. Panel dotyczył tematyki otwartej nauki oraz jej różnych aspektów. W szczególności zostały omówione wyzwania, jakie stoją przed instytucjami akademickimi, które próbują wdrażać zasady otwartej nauki, oraz przeszkody, które hamują te procesy. Poruszono również kwestię roli projektów Wikimedia, takich jak Wikipedia, w krajobrazie otwartej nauki oraz ich potencjalnego wkładu w rozwiązywanie … Więcej informacji
Analiza giełd kryptowalut z wykorzystaniem otwartych danych
Praca naszych naukowców na temat analizy giełd walut cyfrowych została opublikowana na stronie wydawnictwa Springer. W ramach badań naukowych zostały opracowane modele predykcji sukcesu i bankructwa giełd kryptowalut, bazując na danych finansowych oraz informacjach zebranych z otwartych źródeł internetowych, takich jak Wikipedia oraz Wikidane. Celem pracy była identyfikacja kluczowych aspektów, które mogą wesprzeć proces analizy ryzyka oraz pomóc w lepszym wyborze podmiotów pośredniczących na rynku aktywów cyfrowych.
Wikimania 2024: Wikipedia oraz Wikidane jako źródła w analizie amerykanizacji (wideo)
Podczas konferencji Wikimania 2024 zostały przedstawione wyniki badań naukowych dotyczących mierzenia amerykanizacji w różnych regionach świata na podstawie otwartych danych z Wikipedii oraz Wikidanych. Przeprowadzone badania ujawniają zróżnicowanie w zainteresowaniu tematami amerykańskimi w zależności od stopnia rozwoju krajów, oferując nową perspektywę na globalną dominację kulturową. Jednocześnie analiza podkreśla rolę Wikipedii oraz Wikidanych jako narzędzi do ilościowego badania złożonych pojęć społecznych, które wcześniej były trudne do zmierzenia.
Pierwsze miejsce w międzynarodowym konkursie w obszarze wiarygodności informacji
Zespół naukowców z Katedry Informatyki Ekonomicznej UEP wziął udział w konkursie „CheckThat! 2024” organizowanym w ramach międzynarodowej konferencji CLEF (Conference and Labs of the Evaluation Forum). Celem była weryfikacja odporności popularnych podejść do klasyfikacji tekstu stosowanych do problemów oceny wiarygodności.