Przed rozpoczęciem przerwy świątecznej Gwiazdor 2.0 odwiedził Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu i przekazał życzenia w różnych językach. Jedną z takich świątecznych wizytacji Gwiazdora udało się nagrać podczas zajęć SKN Data Science. W ramach tego krótkiego wystąpienia można było się zapoznać z wierszami w 18 językach.
Rok: 2022
Nagrody dla przedstawicieli SKN Data Science w konkursie Citi
Studenci Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu wzięli udział w hackathonie organizowanym przez Citi pod nazwą ”Citi Virtual FinTech Hackathon”. Uczestnicy mieli za zadanie zaprojektować prototyp systemu, który miałby wykorzystywać płatności kodami QR. Zaprojektowany przez przedstawicieli SKN Data Science system zajął III miejsce. Członkowie zespołu otrzymali nagrody – drony od firmy DJI.
Wystąpienia na konferencji IwZ’2022
W dniach 1-2 grudnia 2022 roku na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu odbyła się VIII edycja konferencji naukowej „Informatyka w Zarządzaniu” (IwZ’2022). Podczas tego wydarzenia dr Piotr Stolarski oraz dr Włodzimierz Lewoniewski przedstawili wyniki badań naukowych w zakresie analizy cyfrowych giełd walutowych w oparciu o otwarte dane, oraz oceny podaży i popytu na informacje w wielojęzycznej Wikipedii.
Medal Summa Cum Laude dla przedstawiciela SKN Data Science
Medal „Summa cum laude” przyznaje się wybitnym absolwentom studiów pierwszego lub drugiego stopnia w Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. W tym roku takie wyróżnienie uzyskał mgr Mikołaj Szymczak, który podczas studiów był członkiem zarządu SKN Data Science. Przyznanie medalu „Summa cum laude” skutkuje dokonaniem wpisu absolwenta UEP do „Złotej księgi absolwentów”.
Analiza danych w domenie morskiej
Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu wydało książkę pt. „Data analysis in the maritime domain”. Książka podsumowuje wieloletnie badania zespołu naszej Katedry w zakresie analizy danych morskich, realizowane w ramach projektów badawczych (SIMMO I oraz HANSA), a także badań indywidualnych. Autorzy książki: Milena Stróżyna, Witold Abramowicz, Krzysztof Węcel, Jacek Małyszko oraz Dominik Filipiak.
SKN Data Science: spotkanie inauguracyjne 2022/2023
We wtorek, 25 października, na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu odbyło się spotkanie inauguracyjne Studenckiego Koła Naukowego „Data Science”. Podczas spotkania zostały omówione planowane aktywności SKN Data Science oraz propozycje obszarów działań w roku akademickim 2022/2023. Dodatkowo pracownicy naszej Katedry krótko przedstawili możliwości oraz wyzwania związane z analizą danych w różnych obszarach.
Identyfikowanie wiarygodnych źródeł informacji o firmach w wielojęzycznej Wikipedii
Na stronie wydawnictwa IEEE została opublikowana praca naukowa na temat automatycznej identyfikacji wiarygodnych źródeł informacji o firmach w wielojęzycznej Wikipedii. Przedstawione w ramach publikacji modele oceny źródeł informacji mogą pomóc użytkownikom Internetu w poszukiwaniu wartościowych źródeł informacji na temat firm za pomocą otwartych danych z Wikipedii, DBpedii oraz Wikidanych.
Nagrody w XXV Konkursie Prac Dyplomowych z dziedziny Informatyki Ekonomicznej
Podczas konferencji WiTIwKP 2022 zostały wręczone nagrody w XXV edycji Konkursu Naukowego Towarzystwa Informatyki Ekonomicznej na najlepsze prace dyplomowe w dziedzinie informatyki ekonomicznej. Pierwsze oraz trzecie miejsce zajęły prace licencjackie napisane pod kierunkiem dr hab. Agaty Filipowskiej, prof. UEP.
Wsparcie procesu fact-checkingu w zwalczaniu fake news
Podczas IX edycji ogólnopolskiej konferencji naukowej „Wiedza i Technologie Informacyjne w Kreowaniu Przedsiębiorczości” (WiTIwKP) przedstawiciele naszej Katedry zaprezentowali narzędzie SocialScan wspomagające weryfikację wiarygodności informacji na portalach społecznościowych. Tegoroczna edycja konferencji odbyła się w dniach 6-7 października w trybie hybrydowym (stacjonarnie w Olsztynie koło Częstochowy oraz zdalnie).
Noc Naukowców 2022
Podczas Nocy Naukowców 2022 pracownicy naszej Katedry przeprowadzili warsztaty pt. „Prawda czy fake news? Jak nie dać się nabrać w Internecie„. Każdy uczestnik tego wydarzenia mógł się dowiedzieć o tym, jak złożonymi i jednocześnie ciekawymi mogą być badania naukowe w obszarze identyfikacji fałszywych informacji.